Diskusia Vizionári: Kto bude pacientom predpisovať lieky?

Diskutujúci v panelovej diskusii Vizionári - Kto bude pacientom predpisovať lieky?
Zdroj: TV Markíza

Odborníci odpovedali aj na vaše otázky.

V panelovej diskusii Vizionári sa odborníci v stredu (26. 1.) venovali aktuálnym zmenám súvisiacich s novelou zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

Najväčšou novinkou je to, že lieky na základe ročného odporúčania od špecialistu nemôže predpisovať obvodný lekár. A práve táto zmena rozdelila odborníkov na dve skupiny. Z toho dôvodu si moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová pozvala do prvej tohtoročnej diskusie zástupcov oboch táborov.

Analytik Martin Smatana je presvedčený, že spomínaná novela je prínosom. „Jedna strana bude mať teraz viac práce, ale celkový čas lekára by mal byť ušetrený v prospech pacienta. Za predpokladu, že to nabehne, všetko bude fungovať a operatívne problémy sa vyriešia. Či už metodickým usmernením alebo novelizáciou,“ povedal v diskusii.

V tejto súvislosti štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa potvrdil, že rezort už spracoval pripomienky odborníkov z minulotýždňového okrúhleho stola a v najbližších dňoch navrhované usmernenie dostanú ľudia v externom prostredí. Podľa jeho slov je ministerstvo pripravené všetky vzniknuté problémy súvisiace s novelou „dotiahnuť do dobrého konca“.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jana Orosová opäť kritizovala, že niektoré lieky môžu pacientom predpisovať iba špecialisti. „Preskripcia (predpisovanie liekov, pozn. red.) by mala byť rozdelená medzi špecialistu a všeobecného lekára. Praktický lekár je najbližšie k pacientovi a nie je možné hodiť celé bremeno predpisovania liekov chronického pacienta na špecialistu,“ vyhlásila.

Obhajkyňa novely, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková, jej oponovala. Zopakovala, že pacienti nebudú musieť vysedávať v čakárňach a chodiť po ambulanciách špecialistov. „Ak je chronický pacient, existuje viacero možností. Kto predpíše pacientovi lieky a nastaví ich, tak je za neho zodpovedný,“ zdôraznila.

Prezidenta Slovenskej lekárskej komory Pavla Oravca mrzí, že debata o zmenách v spomínanom zákone sa najskôr neuskutočnila v odborných kruhoch. Zastáva však názor, že novela by mala mať prechodné obdobie alebo kompetentní by mali urobiť vykonávacie predpisy.

Ak ste nestihli sledovať diskusiu s odborníkmi naživo, môžete si ju pozrieť zo záznamu:
BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Špecialisti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.