VIDEO: Ladislava Bašternáka podmienečne prepustili po odpykaní časti trestu z väzenia

Ladislav Bašternák po prepustení z väzenia.
Zdroj: TV Markíza

Na otázky novinárov neodpovedal.

Bratislavského podnikateľa Ladislava Bašternáka podmienečne prepustili v stredu (26. 1.), po odpykaní časti trestu, z väzenia. Rozhodol o tom senát trenčianskeho krajského súdu na neverejnom zasadnutí, ktorý potvrdil uznesenie súdu nižšieho stupňa.

Na otázky novinárov neodpovedal. Iba nasadol do auta a odišiel.

Bašternákova podmienka bude trvať 2,5 roka, bude mať monitorovací náramok a nesmie vycestovať do zahraničia. „Okresný súd Trenčín uznesením z 15. novembra 2021 rozhodol, že odsúdeného podmienečne prepúšťa z výkonu trestu odňatia slobody, určil mu skúšobnú dobu 30 mesiacov a súčasne nariadil probačný dohľad v trvaní 12 mesiacov,“ doplnil hovorca súdu Roman Tarabus.

Prepustenie navrhol riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, kde si odpykával päťročný trest za neodvedenie dane a poistného.

 

Zdroj: TV Markíza

Definitívny trest spoznal v marci 2019, kde ho trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu v Bratislave odsúdil na päť rokov. Podnikateľovi zároveň prepadol majetok v prospech štátu, keďže spôsobil škodu v značnom rozsahu.

Postup podmienečného prepustenia

Podmienečné prepustenie umožňuje Trestný poriadok v prípade, že osoba odsúdená za zločin si odpykala už polovicu trestu, Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť z výkonu trestu odňatia slobody, ak sú splnené súčasne tri zákonné podmienky. Prvá podmienka je formálna, a to, že odsúdený musí vykonať takú časť uloženého trestu, ako stanovuje zákon.

Druhou podmienkou je, aby odsúdený svojím správaním a plnením svojich povinností vo výkone trestu odňatia slobody preukázal polepšenie.

Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení súd prihliada aj na povahu spáchaného trestného činu a na to, v akom ústave na výkon trestu odsúdený trest vykonáva.


DUBNICA NAD VÁHOM/zg, TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ladislav bašternák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.