Každé dieťa môže dobre spať. Akým chybám sa treba vyvarovať?

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Mallmo

Zaspávanie pri svetle nie je podľa odborníčky zdravé, hlavne pri bielom a modrom.

Neraz sme vás informovali o prospešných účinkoch spánku na organizmus. Túto formu oddychu miluje a potrebuje každý, rodičia aj ich deti, avšak nie vždy tieto skupiny spolupracujú. Aj preto sa hovorí, že dieťa nemá so spánkom problém, má ho rodič.

Každopádne sú situácie, kedy dieťa nevie zaspať, príliš často sa budí a nedovolí vám oddýchnuť si. Môže to spôsobiť nielen únavu rodičov a detí, ale aj problémy s imunitou či sústredením. O detskom spánku a vplyvoch naň sme sa rozprávali so spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou.

Dôležitosť dobrého a správneho spánku

Spánok je nenahraditeľný a významný je najmä dobrý a pokojný spánok. Nielen pre únavu a dobrý pocit, ale najmä pre jeho účinok na zdravie a imunitu. „U detí sa relevantnosť spánku ešte zvyšuje, počas neho totiž dochádza k správnemu kognitívnemu a psychomotorickému vývinu dieťaťa,“ tvrdí odborníčka. Pre porozumenie, vplýva na myslenie, vedomosti a schopnosti dieťaťa, ako aj jeho pohyblivosť, polohu tela, reč, zmysly a správanie. Jednoducho povedané, deti sa práve vďaka dostatočnému spánku správne vyvíjajú.

Mohlo by vás zaujímať: Dávajte si pozor pri liečení nádchy, môžete si vytvoriť závislosť od nosných sprejov

Príčiny nespavosti

„Rodičia často riešia nespavosť u detí, ale pravdou je, že ich neurológia ich nepustí. Bábätká nie sú schopné spať vkuse celú noc, v rámci ich spánkového cyklu je prebúdzanie prirodzené,“ upozorňuje. Ale v prípade, že dieťa nevie dlho zaspať, ani neskoro večer, tak má pravdepodobne zle nastavený denný spánok. „To znamená, že má buď príliš málo alebo veľa denného spánku, teda trpí pre-únavou alebo práve pod-únavou,“ hovorí Guzmická.

Rady od odborníčky pre mamičky:

 • Sledovať únavu bábätka

 • Správny denný režim

 • Naučiť bábätko zaspať aj bez pomoci

 • Neukladať bábätko spať priveľmi neskoro

 • Zavinúť novorodenca pri spánku

 • Pustiť mu biely šum

Na spánok má vplyv aj rast zúbkov, separačná úzkosť, alergie či iné zdravotné problémy. Aj preto je dôležité, aby ste v prípade pretrvávajúcich problémoch navštívili pediatra a vylúčili ich. Taktiež je dôležitý spôsob uspávania.

Najčastejšie chyby mamičiek podľa odborníčky:

 • Veľa svetla pre denný spánok

 • Ukladanie bábätka spať, keď je veľmi unavené

 • Nevhodný spánkový režim

 • Veľmi skorý prechod na jeden spánok

 • Pridlhý tretí spánok, ktorý je neskoro

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Vplyv zvuku a svetla

„Deti reagujú na zvuky individuálne, niektoré ich majú radi, iné preferujú ticho. Ja odporúčam zaspávanie pri bielom šume, ktorý pripomína bábätku zvuky maternice,“ tvrdí.

O niečo komplikovanejšie je to pri svetle. „Viacerí rodičia tvrdia, že nechávajú bábätkám zasvietené, aby sa nebáli. Nielenže to nie je dobré, ale ani opodstatnené, keďže strach z tmy sa objavuje až po druhom roku života, kedy sa začne tvoriť fantázia,“ vysvetľuje poradkyňa.

Zaspávanie pri svetle podľa Guzmickej nie je zdravé, hlavne pri bielom a modrom svetle, pretože sa do mozgu cez sietnicu dostáva signál, že je ešte deň. Tým pádom sa netvorí spánkový hormón melatonín, ktorý je zodpovedný za pocit ospalosti. Vnímať ho môžete ako prostriedok na správne fungovanie vnútorných hodín, ktorý ovplyvňuje vitalitu organizmu. „V prípade, že predsa chcete v izbe svetlo, zvoľte červené a ružové odtiene, ktoré tvorbu melatonínu nenarušujú,“ dodáva.

Koľkokrát sa má v noci budiť bábätko, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti