Elitných policajtov poslal za mreže. Sudcu teraz vyšetruje NAKA

Pavol Ďurka a Ján Čurilla.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Okrem toho policajti preverujú aj konanie prokurátora a policajtov z inšpekcie.

NAKA vyšetruje sudcu, ktorý poslal do väzby policajta Jána Čurillu a jeho kolegov. Na Juraja Kapinaja z bratislavského okresného súdu podali trestné oznámenie pre podozrenie z ohýbania práva. Práve on ich poslal do väzby.

No a vojna v polícii zrejme pokračuje ďalej. Vyšetrovatelia totiž chcú, aby preverili aj konanie prokurátora a vyšetrovateľov z inšpekcie.

Podozrenie z ohýbania práva

Sudca Okresného súdu Bratislava III. Juraj Kapinaj poslal policajtov NAKA za mreže ešte vlani v septembri. Po tom, čo ich vyšetrovatelia z inšpekcie zadržali a obvinili zo zneužívania právomocí či marenia spravodlivosti.

Na slobodu sa Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašín dostali po rozhodnutí Krajského súdu. Senát mal na celú vec iný názor ako sudca z okresu a obvinenia považoval za neopodstatnené.

Začiatkom novembra podali stíhaní vyšetrovatelia trestné oznámenie, v ktorom píšu, že sa sudca Juraj Kapinaj mohol dopustiť trestného činu ohýbania práva. Spomínajú niekoľko situácií, ktoré sa im nepozdávali. 

„Na naplnenie skutkovej podstaty ohýbania práva sa vyžaduje svojvôľa na strane sudcu. Že ide o rozhodovanie v zjavnom rozpore so zákonom a dôkazmi. Ako jedno z mnohých uvediem, že sudca popretie spáchania skutku vyhodnotil ako jeho priznanie,“ povedal pre Markízu advokát obvinených vyšetrovateľov NAKA Peter Kubina.

Ďalej uvádzajú, že Pavol Ďurka si na začiatku výsluchu všimol, že sudca mal vopred pripravený príkaz na jeho dodanie do väzby, z čoho podľa nich vyplýva, že o jeho osude rozhodol už vopred.

Zdroj: TV Markíza

V hľadáčiku NAKA

Na záujem o sudcu zo strany NAKA upozornil jeho kolega Peter Šamko na portáli pravnelisty.sk. Spomína, že ho preverujú aj za schválenie dohody o vine a treste pre takáčovca Csabu Dömötöra. Vraj k nej prišlo až príliš rýchlo. Sudcu Juraja Kapinaja sme sa preto pýtali, či už bol na výsluchu a ako to celé vníma.

„V súčasnej dobe, ako i vzhľadom na stav a štádium predmetnej trestnej veci, sa akokoľvek vyjadrovať nateraz nebudem. Ďakujem za pochopenie,“ napísal nám sudca Okresného súdu Bratislava III. Juraj Kapinaj.

Podľa Andrey Dobiášovej z policajného prezídia vyšetrovateľovi NAKA, ktorému bolo toto trestné oznámenie pridelené, v danej veci koná a aj v nej procesne rozhodne.

Podozrievajú aj prokurátora a inšpekciu

Okruh podozrivých je údajne podľa dotknutých policajtov širší. V trestnom oznámení spomínajú aj ďalších - bratislavského prokurátora Juraja Chyla a dvoch vyšetrovateľov z inšpekcie. Myslia si, že by mali preveriť aj ich konanie, lebo sudca rozhodoval na základe podkladov od nich.

„Vami prezentované skutočnosti nie sú známe dozorovému prokurátorovi JUDr. Jurajovi Chylovi, PhD. a ani vedeniu Krajskej prokuratúry Bratislava. Vzhľadom na túto skutočnosť sa nebudeme k veci bližšie vyjadrovať,“ napísali nám z Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Policajti z inšpekcie nám na naše otázky neodpovedali. Vyšetrovanie je len na začiatku, obvinený nie je nikto. Prípad budeme sledovať aj ďalej.

Téme sa v Televíznych novinách venovala reportérka Zuzana Ferenčáková.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti