Domáce

Zabudnutý kus histórie: Zrútila sa stena Hričovského hradu

hradweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Štát na hrad veľa neprispieva. Dobrovoľníci majú strach, aby sa nezosypali aj ďalšie časti.

Zabudnutý Hričovský hrad sa stráca pred očami. Aj napriek veľkej snahe dobrovoľníkov, ktorí na ňom dennodenne zachraňujú čo sa dá, historické múry padajú do zabudnutia. Len v sobotu sa zrútila celá jedna stena paláca. Našťastie sa nikomu nič nestalo.


Pár hodín pred tým, ako sa stena zrútila, na hrade pracovali študentky z Nitry. Odrábali si tam svoju povinnú prax. Riaditeľ občianskeho združenia hovorí o obrovskom šťastí. Večer, keď odchádzali, bolo všetko v poriadku. Ráno tu už našli len haldu kameňov.

„Sa tu snažíme tri roky konzervovať a nakoniec nám spadol taký veľký kus muriva," sťažuje sa riaditeľ OZ Priateľov Hričovského hradu Jozef Mihálik.

Prvá zmienka o hrade je z polovice 13. storočia. Vlastnili ho rody Podmanických, Turzovcov, Esterháziovcov, aj Matúš Čák Trenčianky. Na prelome 17. a 18. storočia vyhorel počas búrky. Štát na hrad veľa neprispieva. Dobrovoľníci majú strach, aby sa nezosypali aj ďalšie časti.

„Plánujeme tu zavolať statika aj odborníkov a prekonzultuje sa celý ten stav paláca," prezrádza plány Mihálik.

Občianske združenie urobilo vlastnú zbierku. Peniaze na záchranu hradu sa budú snažiť získať aj cez fondy ministerstva kultúry či eurofondy. Aj napriek tomu, čo sa na hrade stalo, budú dobrovoľníci v prácach pokračovať. No s väčším rešpektom.

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti