Na vlnu zdražovania už nabiehajú aj operátori. Pozrite si, čo chystajú

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/TPROduction

Aj tí, ktorí dnes nezdražujú, už nad tým uvažujú.

Domácnosti si opäť o niečo hlbšie siahnu do vrecka. Po drahších energiách totiž svoje cenníky menia alebo to zvažujú aj mobilní, televízni a internetoví operátori. Odvolávajú sa na vlnu inflácie, ktorá trvá už niekoľko mesiacov a stále nie je jasné, kedy sa skončí.

Na informačné e-maily operátorov, ktorí avizujú zvyšovanie svojich poplatkov, nás upozornili viacerí naši čitatelia.

„V ostatnom období sme svedkami rastúcej miery inflácie spojenej s výrazným rastom cien elektrickej energie, plynu a pohonných látok. Z týchto dôvodov a za účelom udržateľnosti Vám poskytovaných služieb dochádza aj u nás od 1. 3. 2022 k zmene našich cien,“ napísala spoločnosť UPC nášmu čitateľovi Ivanovi.

Niektorí zákazníci si priplatia jedno až dve eurá

Hovorca spoločnosti zdražovanie potvrdil, no nejde o plošné opatrenie.

„Zhruba 15-tisíc zákazníkov spoločnosti UPC, ktorí využívajú služby UPC internetu (čiže jedna desatina zákazníkov využívajúcich internet od UPC), dostane v týchto dňoch list alebo email s informáciou o tom, že sa im k 1. 3. upravuje cena,“ uviedol hovorca UPC Jaroslav Kolár.

Títo zákazníci si od marca priplatia od jedného do dvoch eur. „V niektorých prípadoch to však môže byť o niečo menej, resp. o niečo viac,“ upresnil Kolár.

Aj keď UPC prízvukuje, že zvyšovanie cien sa týka len internetu, tak nevylučuje zmeny v cenníku ani pri televízii.

„Plošnú úpravu cien v súčasnosti neplánujeme, nemôžeme však vylúčiť, že v priebehu roka príde ku korekcii cien za poskytované služby (aj TV služby),“ dodal Kolár.

Škrtia bonus

UPC nie je jediné, ktoré muselo pre vlnu inflácie zasiahnuť.

„Vážený zákazník, aby sme aj napriek rastúcim nákladom mohli naďalej zlepšovať naše služby a investovať do kvalitnej siete, od 22. 2. 2022 sa vám navýši mesačná platba za program o 1 euro,“ informovalo O2 čitateľa Martina.

Spoločnosť vysvetľuje, že v podstate nejde o zdražovanie, ale škrtí jeden zo svojich bonusov.

„V O2 sme sa rozhodli nejsť v tomto roku cestou plošného zvyšovania cien našich produktov, ale úpravou výšky jedného z bonusov, ktorým si zákazníci mohli znížiť svoje faktúry,“ vysvetlil hovorca spoločnosti Ján Kalafut.

Tá zákazníkom ponúkala tzv. Digitálny bonus. Ak používateľ funguje v elektronickej podobe, z faktúry mu spoločnosť doteraz odpustila dve eurá. Od 22. februára to bude len jedno.

„O2 vo februári upraví výšku Digitálneho bonusu, ktorým si digitálni zákazníci môžu znižovať svoje faktúry, na novú úroveň vo výške 1 eura. Dôvodom takejto zmeny je pokračujúci rast cien v ekonomike SR, ako aj avizovaný skokový rast nákladov na energie,“ píše spoločnosť vo svojom stanovisku.

Nezdražujú, ale nevylučujú to

Ohľadom zdražovanie služieb sme oslovili aj ďalších operátorov. Niektorí z nich síce nateraz svoje cenníky nemenia, no priznávajú, že neskôr aj oni môžu k tomuto kroku pristúpiť.

„Aktuálna situácia na trhu je výsledkom cenovej politiky, do ktorej vstupujú náklady, obsah doplnkových služieb či dotácie zariadení a záujem zo strany zákazníkov. Aj vzhľadom na tieto faktory vrátane rastúcich cien vstupov v celej ekonomike situáciu analyzujeme a zvažujeme ďalšie kroky,“ uviedla hovorkyňa Orange Alexandra Piskunová.

„Zatiaľ nie. I keď od momentu, kedy sa na trhu rozprúdila debata o zvyšovaní cien energií, situáciu sledujeme a priebežne vyhodnocujeme možné vplyvy,“ pridal sa hovorca Telekomu.

O niečo otvorenejšia bola spoločnosť SWAN, ktorá sa od nového roka spojila s najmladším mobilným operátorom na Slovensku, 4kou.

„Vzhľadom na rast v podstate všetkých vstupov bude zdražovanie nevyhnutné. Inflačné tlaky pôsobia celoplošne, preto sa inflačná úprava cien pravdepodobne dotkne celého portfólia služieb. Vzhľadom na extenzívny rast vstupov v oblasti domáceho slovenského televízneho obsahu, ktoré niekoľkonásobne prevyšujú inflačný rast, predpokladáme, že najviac stúpne cena televíznych služieb,“ uzavrel hovorca spoločnosti SWAN Pavel Ďurík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti