Speváčka Adele schudla vďaka sirtfood diete. Pozreli sme sa, v čom spočíva a aké má negatíva

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Nitr

Speváčka Adele údajne schudla vyše 22 kilogramov.

Chudnutie je stále aktuálna téma. Predsa len málokto je so sebou spokojný, a preto hľadá cesty, ktoré ho dovedú k chudšiemu ja. V tejto ceste nie raz narazia na inšpiratívny príbeh. V poslednej dobe výrazne schudli aj viaceré celebrity, ako speváčka Adele či austrálska herečka Rebel Wilson.

Tentokrát sa však zameriame na speváčku Adele, ktorú si väčšina ľudí pamätá, ako ženu so silným hlasom, krásnou tvárou a oblejšími tvarmi. Napriek tomu, že bývajú ľudia nesmierne kritickí, tak v tomto prípade im jej postava neprekážala. Postupne však s ňou nebola spokojná samotná hviezda. Ako sama prezradila, potrebovala niečo robiť, tak začala cvičiť, čo ju nesmierne začalo baviť. S cvičením však prišla aj zmena životného štýlu.

Napriek tomu, že Adele o svojom progrese verejnosť neinformovala, tak denník New York Post uviedol, že schudla vyše 22 kilogramov. Niekoľkokrát sa objavili články, podľa ktorých sa začala stravovať podľa špeciálnej „sirtfood“ diéte, ktorú obľubuje napríklad aj Pippa Middleton.

Prečítajte si aj: Pijete kávu pred alebo po raňajkách? Iba jeden spôsob je prospešný pre organizmus

V čom táto diéta spočíva

Ako už prezrádza názov, sirtfood diéta je založená na konzumácií potravín bohatých na sirtuiny, čo sú bielkoviny nachádzajúce sa v rastlinných potravinách. Tieto látky zrýchľujú metabolizmus, urýchľujú spaľovanie tukov a potláčajú chuť do jedla. Medzi sirtfood patrí zelenina a ovocie, ako sú jahody, čučoriedky, kel, rukola, petržlen, zeler, zelené jablko, ale aj káva, 85 percentná čokoláda, kurkuma a ďalšie.

Je vôbec možné, aby takáto diéta skutočne fungovala? Podľa jej autorov áno. Odborníci sú ale skeptickejší.

Lákavá, ale len na prvý pohľad

„Na prvý pohľad sa sirtfood javí ako zdravá diéta. Je totiž založená na veľkom množstve zeleniny, doplnená ovocím s nízkym obsahom fruktózy (jahody, čučoriedky, maliny),“ chváli zloženie stravy nutričná terapeutka Julie Zákostelecká. Problémové je však jej rozplánovanie.

Sirtfood diéta sa dodržiava tri týždne a je rozdelená do dvoch fáz. V prvej obmedzíte stravu len na tri výživné šťavy denne (obsahujúce kel, rukolu, petržlen, zeler, zelené jablko, citrónovú šťavu a zelený čaj) a jedno normálne jedlo zložené prevažne z potravín bohatých na sirtuiny. Dokopy tak prijmete len asi 1000 kalórií denne.

„Ide o nízkoenergetickú stravu. Pri ktorej dochádza k prísnemu obmedzeniu kalórií, čo môže viesť k určitému deficitu makroživín a mikroživín. Pokiaľ je človek aktívny, bude pri nej pociťovať únavu,“ varuje odborníčka. „Podľa mňa ju niektorí ľudia zvládnu striktne dodržiavať len počas prvej fázy, kedy popíjajú zeleninové šťavy a dochádza k najvyšším úbytkom na váhe. Avšak po návrate k normálnej strave sa prestanú kontrolovať a dôjde u nich k jojo efektu,“ dodáva Zákostelecká.

Mohlo by vás zaujímať: Strácate chuť na sex? Týchto sedem prírodných afrodiziák vám pomôže

V druhej fáze diéty, ktorá sa dodržiava 14 dní, by ste denne mali zjesť tri jedlá bohaté na sirtfood potraviny a vypiť jednu výživnú šťavu. Povinné je už aj cvičenie a to päť dní po sebe aspoň 30 minút denne. Po uplynutí troch týždňov sa môžete vrátiť k pôvodnému stravovaniu alebo pokračujte v jedení prevažne sirtfood potravín.

Aké je teda celkové hodnotenie novinky, ktorú si tak obľúbili celebrity? Nutričná terapeutka sa na ňu pozerá opatrne. „Diéta môže fungovať ako určitý reštart do začiatku, ale z dlhodobého hľadiska je skôr neudržateľná,“ myslí si Zákostelecká. „Ak by človek na tejto diéte chcel dlhodobo fungovať, musel by mať určité znalosti z oblasti výživy a stravu si tak dobre upravil a prispôsobil svojim potrebám,“ uzatvára terapeutka pre portál mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.