Fabriky už pociťujú výpadky zamestnancov a chystajú krízové plány. Nastúpiť by mohli aj pozitívni

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Tí by však museli byť bez príznakov.

Veľké firmy sa už pripravujú na najhoršie. Ak sa omikron preženie cez firmu, množstvo zamestnancov môže ostať doma, na „péenke“ alebo aj v karanténe.

A, zdá sa, že sa to už rozbieha. Počet infikovaných za posledné dni rastie a prvé veľké fabriky už evidujú nárast pozitívnych zamestnancov.

Automobilka Kia sa nateraz snaží udržať trojzmennú prevádzku, zamestnancov pravidelne testujú, snažia sa zabezpečiť dvojmetrové odstupy aj pri výrobných linkách alebo očkovanie priamo v areáli závodu. Horšiu situáciu už pociťujú aj oceliari.

„Testujeme sedem dní v týždni priamo v podniku, v našej MOM-ke. Z dát nám vyplýva nárast počtu pozitívnych, a teda aj počet tých, ktorí musia ísť do karantény,“ uviedol hovorca US Steel Ján Bača.

Hoci výroba u nich beží ešte bez väčších problémov, vedia, že je to len začiatok. „V prípade ďalšieho nárastu sme pripravení využiť aj to, čo nám umožňuje nedávno zverejnená vyhláška, ktorá hovorí o štatúte osôb s osobitným režimom. Týka sa to tých, ktorí pracujú v energetike, prípadne v podporných činnostiach energetiky,“ dodal Bača.

Do práce by tak v prípade kľúčových pozícií stiahli aj tých zamestnancov, ktorí budú pozitívni, ale bez príznakov. Očakávajú, že v kritickej situácii budú pracovné zmeny aj predlžovať.

Situáciu to môže zhoršiť aj v sektoroch, kde je situácia napätá dlhodobo aj v dôsledku nedostatku pracovnej sily.

Nejde teda iba o priemysel, ale aj o sektor dopravy či služieb, obávajú sa aj potravinári. Tí už tiež za posledné dni evidujú zvýšenú chorobnosť zamestnancov.

Zamestnávatelia aj preto oceňujú kratšiu karanténu, ktorú napokon vláda po naliehaní schválila. Firmy totiž v najbližších týždňoch očakávajú výpadky personálu v ešte väčšej sile.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Firmy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.