Extrémista Marián Magát ide do väzby

Zadržanie Magáta.
Zdroj: Facebook/Reprofoto: František Drozd

Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd.

Z extrémizmu obvinený Marián Magát bude väzobne stíhaný. Vo štvrtok ráno o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Súd žiadosť obvineného o nahradenie väzby písomným sľubom zamietol,“ podotkla s tým, že súd zamietol aj žiadosť Mariána Magáta o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka.

Návrh na vzatie do väzby bol u obvinenej osoby podaný v súvislosti so vznesením obvinenia z 24. januára 2022 a jeho následným zadržaním pre podozrenie zo spáchania 37 skutkov - trestných činov extrémizmu, napr. založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, výroby extrémistického materiálu či popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Trestných činov extrémizmu sa mal obvinený dopustiť v období rokov 2017 – 2021, dodáva generálna prokuratúra.

Extrémista Marián Magát skončil v pondelok (24.1.) v rukách polície. Zadržali ho príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Stalo sa tak pred okresným súdom v Žiline, kde mal pojednávanie.

Magát sa v minulosti objavil na kandidátnej listine Kotlebovej strany ĽSNS (v roku 2016), v ostatných parlamentných voľbách v roku 2020 už jeho meno na listine nefigurovalo.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti