Bravčová masť či kokosový tuk? Odborníčka vysvetlila, kedy a v akom množstve ich používať

Ilustračná snímka.
Zdroj: Teleráno

Tuky majú tvoriť tretinu našej stravy, treba ich prijímať s mierou.

Bravčovú masť poznáme stáročia. Nie je to tak dávno, čo bola hlavným zdrojom tuku pri varení a pečení v mnohých krajinách. Ľudia ju považovali za rovnako cennú ako bravčové mäso a niektorí ju používali na liečenie rôznych chorôb.

Niekedy sa dokonca majetok zemepánov meral počtom sudov bravčovej masti a na trhoch sa vymieňala za drahé kožušiny.

Ako je to s tukmi dnes? Používanie masti mnohých desí a odrádza. V kuchyni ju nahrádzajú olivový, repkový či kokosový olej. Trénerka a výživová poradkyňa Veronika Hanáková v Teleráne vysvetlila, ako, čo a kedy to používať.

Zdroj: Teleráno

Tuky sú dôležité, pretože majú tvoriť tretinu z celkovej skladby nášho jedálnička a telo ich potrebuje. Každý druh je dobrý na niečo iné a treba si podľa poradkyne nastaviť, v akej miere ich budeme používať. Nemali by sme to s nimi preháňať a prijímať ich s mierou.

„Ak jeme vyprážaný rezeň dvakrát do roka, pretože naň máme chuť, doporučujem bravčovú masť alebo kokosový olej. Masť je stabilnejšia a veľmi sa neprepaľuje. Chlieb s masťou a cibuľou veľmi neodporúčam, ak nemáte dostatočný pohyb. Dôvodom je, že my sa dnes nehýbeme ako kedysi naši starí rodičia a nevydávame toľko energie ako oni," vysvetlila Hanáková s tým, že pri varení by sme mali preferovať kvalitnejší repkový alebo olivový olej.

A kedy je vhodné používať na varenie kokosový tuk a ktoré oleje sú najlepšie? Odpoveď nájdete vo videu.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.