O kúsok bližšie k Ficovi. Pellegriniho Hlas urobil nečakaný krok

Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico Zdroj: TASR/František Iván

Ešte pred niekoľkými mesiacmi to neprichádzalo do úvahy.

Smer, Hlas a SNS. Jediná možná alternatíva v očiach Robert Fica a Andreja Danka voči súčasnej garnitúre. Peter Pellegrini doposiaľ nemal veľký záujem o takúto spoluprácu, práve naopak. V posledných týždňoch sa situácia začína meniť. Dôkazom je aj stredajší smerácky protest.

Takto pred rokom sa Peter Pellegrini viezol na vlne preferenčného rastu. Jeho strana viedla v prieskumoch s veľkým náskokom, navyše jeho materská strana sa ešte zviechala z rozkolu. Líder Hlasu sa toto všetko snažil využiť, aby sa od Fica úplne odpútal.

„Chcem vás uistiť, pán Kollár, a aj všetkých občanov, že ukončenie vášho volebného obdobia neznamená, že sa automaticky má k moci vrátiť bývalá vládna koalícia. To je len finta, ktorú ste si vymysleli a ktorou argumentujete a hovoríte ľuďom: ‚Prepáčte nám všetko, ale len, prosím vás, nás držte, lebo sa vráti Fico s Pellegrinim‘,“ uviedol líder Hlasu v diskusii s Borisom Kollárom na TA3 v januári minulého roka.

Svoju úvahu vtedy podčiarkol aj v relácii Na telo na Markíze. Takto odpovedal na otázku, či si vie predstaviť povolebnú spoluprácu so Smerom:

„Na základe ich správania k nám, tak zatiaľ nie,“ vyhlásil Pellegrini. V tejto rétorike pokračoval aj v ostatných mesiacoch.

„Ťažko si viem predstaviť, že by som sa vrátil do vlády na čele s Robertom Ficom,“ povedal zasa Pellegrini v relácii Na telo v októbri.

Hlas aj Smer na jednom pódiu

Situácia sa začína pomaly meniť. Referendum o predčasných voľbách a najnovšie brojenie proti obrannej dohode s Američanmi akoby politických rivalov znovu hnali do spoločného náručia.

Kým zástupcovia Hlasu doteraz nechodili na protesty Smeru, ten posledný pred Prezidentským palácom bol zlomový a v kontexte posledných mesiacov a výrokov ide zo strany Hlasu o nečakaný krok. Vedľa Roberta Fica a spol. sa totiž postavil Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.

„Na tri hlavné témy, ku ktorým bol protest zvolaný, má Hlas názor rovnaký: žiadame referendum, odmietame na Slovensku vojenské základne a zdražovanie považujeme za obrovský problém, v ktorom vláda hanebne zlyháva. Tento náš postoj prezentoval poslanec Matúš Šutaj Eštok,“ uviedol hovorca strany Hlas Martin Dorčák.

Súvisiaci obsah

Peter Pellegrini sa na proteste nezúčastnil preto, lebo bol na výjazdovom zasadnutí v banskobystrickom regióne. Práve na ňom strana vyhlásila, že zo spolupráce vylučuje OĽaNO a ĽSNS, o Smere reč nepadla.

„Hlas sa musí zúčastňovať na podobných opozičných aktivitách, lebo mu Smer zoberie vietor z plachiet. A či tam stojí a reční Pellegrini alebo Eštok, je vlastne jedno. Či však Hlas so Smerom budú spolu pripravení vládnuť aj po parlamentných voľbách, ukážu komunálne a regionálne voľby,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Smer diktuje témy v opozícii, Hlas vyzerá byť v úzadí

Smer dokázal na námestie prilákať stovky ľudí. Už dlhšiu dobou dokáže diktovať témy, a to aj napriek tomu, že podľa prieskumov je preferenčný líder Hlas. Otázkou teda je, či aj napriek prezentovanej animozite sa Pellegrini k Ficovi začne približovať.

„Spolupráca Hlasu a Smeru je prirodzená, pretože Fico s Pellegrinim majú podobnú DNA, alebo inak povedané, Pellegrini je Ficovo dieťa. On ho uviedol do sveta vysokej politiky a hoci Pellegrini rebeluje, čo je napokon prirodzené u každého pubertiaka, raz sa k svojmu politickému stvoriteľovi určite vráti,“ predpovedá Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti