V centre pozornosti celého sveta: Slovenský deň na Expo v Dubaji otvorila prezidentka

Slovensko je v centre pozornosti celého sveta. Na dubajskej Expo sa koná slovenský národný deň
Zdroj: TV Markíza

Okrem technologických inovácií prezentujeme aj našu kultúru.

Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na národnom dni Slovenska na EXPO Dubaj 2020 na moderné inovácie mobility vystavené v slovenskom pavilóne. Zároveň vyzvala globálnu komunitu, aby spolupracovala na prechode k ekologickejšej ekonomike. Vo štvrtok o tom informoval mediálny tím EXPO Dubaj na oficiálnej stránke výstavy. Vzájomná spolupráca štátov podľa Čaputovej dokáže prekonať globálne výzvy, akými sú pandémia a jej sociálne a ekonomické dosahy alebo klimatická kríza.

Prezidentka vyzvala na návštevu slovenského pavilónu, ktorý je umiestnený v časti výstavy venovanej mobilite. Návštevníci tu v súčasnosti môžu vidieť exponáty, ktoré dokumentujú pokroky krajiny v letectve, vesmíre aj unikátne vodíkové technológie. Čaputová zdôraznila, že nejde o ozdobné alebo futuristické predmety, ale o časť projektov vyvinutých slovenskými podnikateľmi a inovátormi, aby pomohli formovať svetový prechod k ekologickejšej, klimaticky neutrálnej a spravodlivejšej ekonomike a spoločnostiam.

Aktivity pri príležitosti slovenského dňa na EXPO Dubaj zahŕňali vystúpenia folkloristov či futuristickú tanečnú šou skupiny Mirror Family. Súčasťou národného dňa je aj večerný program alebo obchodný brífing v Business Connect Centre.

Zo slovenského dňa na Expo pripravil reportáž do Televíznych novín Martin Prôčka.


Vystavujú sa aj fotografie slovenskej prírody

Návštevníci svetovej výstavy EXPO v Dubaji môžu obdivovať aj krásu slovenskej prírody. Súčasťou Slovenského pavilónu je tiež výstava Amazing Slovakia fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva. To najkrajšie zo slovenského prírodného a kultúrneho dedičstva prezentuje na veľkoformátových obrazoch.

„Roky som fotografoval prírodné scenérie výhradne v zahraničí, no v poslednej dekáde čoraz viac vyhľadávam aj slovenské motívy. Slovensko má s výnimkou mora absolútne všetko, čo je atraktívne v turizme. Nie sú to len Tatry, ale aj majestátne historické stavby, ako je Spišský hrad, prírodná rozmanitosť Slovenského raja či technické pamiatky, ako sú vodné mlyny na Malom Dunaji,“ povedal pri príležitosti Národného dňa SR na výstave EXPO 2020 Kulisev. „Som veľmi rád, že môžem prispieť k tomu, aby to videl doslova celý svet,“ podčiarkol fotograf.

Výstava je súčasťou expozície Slovakia Travel, ktorá chce odprezentovať Slovensko ako atraktívnu a modernú destináciu, pomôcť cestovnému ruchu, hotelom, akvaparkom a ďalším inštitúciám prežiť ťažké pandemické obdobie a vrátiť zahraničných turistov.

„Fotografie Filipa Kuliseva výborne dopĺňajú nielen priestory Slovakia Travel, ale aj celého slovenského pavilónu. Vystavená tvorba má veľkú odozvu u návštevníkov a dotvára tak lepší obraz a predstavu o krásach, ktoré naša krajina ponúka. Môžem potvrdiť, že prezentovaný obsah a moderný vizuálny zážitok sa stáva silnou motiváciou navštíviť Slovensko,“ zhodnotil riaditeľ slovenskej expozície v Dubaji Róbert Mojsej.

Kulisevove diela môžu návštevníci z takmer dvoch stoviek krajín obdivovať aj na veľkoplošnej 360 stupňovej obrazovke v rozlíšení 4K. Výstava Amazing Slovakia potrvá do 31. marca, ktorý je aj oficiálnym záverom EXPO Dubaj.

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval viac ako dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal jedenásť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award).

DUBAJ/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Expo

Dôležité udalosti