Pád mosta v Kurimanoch: Nemecká statička odmieta vinu a tvrdí, že nepochybila

Pád mosta v Kurimanoch
Pád mosta v Kurimanoch Zdroj: TASR

Podľa jej obhajcu sa žiadneho pochybenia nedopustila.

Sudkyňa Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi odročila hlavné pojednávanie v kauze pádu diaľničného mosta pri Iliašovciach na 15. a 16. marca. Proces začal v piatok (28.1.), keď si poškodení uplatnili nárok na odškodné a zároveň súd vypočul obžalovanú nemeckú statičku.

Sabina Hartung, ktorá čelí obžalobe v súvislosti s pádom diaľničného mosta pri obci Iliašovce, vinu odmieta. Uviedol to jej obhajca Martin Puchala s tým, že statička nesúhlasí s podanou obžalobou a má za to, že sa žiadneho pochybenia nedopustila.

Puchalla doplnil, že pri obhajobe sa budú opierať o dva znalecké posudky, jeden z Technickej univerzity v Košiciach a druhý od nemeckého znalca, ktoré tvrdia, že výpočet bol v poriadku. Naopak obžaloba má k dispozícii ďalšie znalecké posudky, ktoré tvrdia opak. "Aj v prípravnom konaní som bol svedkom toho, že tí znalci sa doslova hádali o tých svojich stanoviskách," zdôraznil obhajca.

Obžalovaná vypovedala na súde prostredníctvom telemostu z Nemecka. Pád mosta bol podľa statičky obrovskou tragédiou, ale necíti sa zaň zodpovedná. Po katastrofe svoje výpočty ešte raz preverila a tvrdí, že boli správne. Je presvedčená, že k zrúteniu mosta nedošlo kvôli nesprávnemu výpočtu nosnosti mostnej konštrukcie.

Hartung po vypočutí súdu deklarovala, že na ďalšie otázky odpovedať nebude a zároveň využila svoje právo a ďalej v konaní vypovedať nechce. Svoje stanovisko zmení podľa toho, ako budú vypovedať svedkovia, v prípade potreby doplní svoju výpoveď. "Je to jej legitímne právo a v žiadnom prípade by jej to nemalo priťažiť," skonštatoval Puchalla.

Dodal, že zatiaľ nie je jasné, či sa jeho klientka zúčastní ďalšieho pojednávania osobne, alebo udelí súhlas na konanie v jej neprítomnosti. Ubezpečil, že z ich strany prieťahy v súdnom procese určite nebudú.

Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

Na súd prišli pozostalí obetí a tí, ktorí pád mosta prežili.  "Ide o náročný prípad, takže veľa napovedia znalci a bude na nich, aby svoje posudky obhájili, lebo sa tu stretli dva protichodné názory dvoch ústavov, tak košického ako aj žilinského. Z nášho pohľadu ide o konečnú verziu obžaloby," uviedol okresný prokurátor.

Podľa obžaloby mala nemecká statička chybne naprojektovať statiku podpornej mostnej konštrukcie, ktorá sa následne zrútila. Obžalovaná chce preukázať, že jej statický výpočet nebol chybný, pád mosta nezačal v mieste podpornej konštrukcie v osi sedem a osem, ako sa deklarovalo v obžalobe a pád bol len nevyhnutným dôsledkom nerovnomerného sadania podpier v osi päť a šesť.

Čo sa stalo v Kurimanoch

Tragédia, pri ktorej zahynuli na stavbe štyria robotníci a ďalších 11 utrpelo zranenia, sa stala ešte v novembri 2012, súdny proces však začal až teraz. Prokurátor to zdôvodnil tým, že obžalovaná je občiankou Nemecka a tým pádom bola na viackrát vykonávaná právna pomoc.

Niektoré úkony bolo potrebné zopakovať a proces prípravy konania podľa neho spomalilo aj nastavenie slovenského právneho poriadku. "Z postoja sudkyne je zrejmé, keďže si nastavila ďalšie pojednávanie na dva dni po sebe, že to môže mať plynulejší priebeh ako v prípravnom konaní," dodal prokurátor.

Súdny spis v procese má takmer 8 000 strán. Okrem strát na životoch došlo aj k materiálnym škodám, ktoré Národná diaľničná spoločnosť vyčíslila na viac ako 96-tisíc eur.

V prípade Sociálnej poisťovne, ktorá musela poškodeným vyplácať dávky, sa škoda vyšplhala na 459-tisíc eur a podľa jej zástupcov nie je konečná, keďže vyplácanie dávok naďalej trvá. Nemajetkovú ujmu si uplatňujú pozostalí, ale aj robotníci, ktorí tragédiu prežili, avšak majú trvalé zdravotné následky.

Na súde bol reportér Jozef Demeter.


SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Spišská Nová Ves

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.