Precedens, aký nemá na Slovensku obdobu: Mesto Nitra chce zbúrať čiernu stavbu

Jeden problém mu nestačí. Stavebník v Nitre postavil v rozpore so zákonmi dve stavby
Zdroj: TV Markíza,

Dom zo šestnástich lodných kontajnerov máta radnicu už dlhšie.

Nitrianska radnica sa pokúša o precedens, aký na Slovensku nemá obdobu. Jednému z obyvateľov chce rozobrať nelegálnu stavbu. Kým poslanci rozhodujú o tom, či samospráva na búranie vyčlení financie, za mestom ten istý občan vybudoval ďalší projekt, ktorý podľa úradov tiež nie je v poriadku.

Dom zo šestnástich lodných kontajnerov máta radnicu už dlhšie. Majiteľ ho postavil pod Nitrianskym hradom bez stavebného povolenia. Na odstránenie stavby vyzvala exekútorka najprv stavebníka a neskôr aj mesto. Poslanci ale viac ako 254-tisíc eur na búranie neschválili. Navrhli výmenu súdneho exekútora. K téme sa vrátia opätovne na marcovom zastupiteľstve.

Stavebník s dodatočnou žiadosťou o legalizáciu tejto budovy neuspel. Po rokoch zvoláva mesto i obyvateľov na mediáciu. Úrady sú však nekompromisné a pre dodržanie zákona chcú stavbu len zbúrať, inú možnosť nepripúšťajú.

Radnici prekáža aj ďalší projekt, ktorý sa spája so stavebníkom z centra mesta. Tentoraz v lese na okraji Nitry. Vysoký plot a vyrúbané stromy dali do pozoru nielen ochranárov, ale už aj envirokriminálku.

Viac sa o druhej stavbe dozviete z reportáže Jakuba Takáča.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nelegálne stavby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.