Víchrica postavila do pozoru aj vládu: Toto radí ľuďom ministerstvo vnútra

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: shuterstock.com

"Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok," podotklo ministerstvo.

Neparkovať vozidlá na rizikových miestach či vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese i v parkoch. Aj to sú odporúčania, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra pre očakávaný mimoriadne silný vietor, ktorý má Slovensko zasiahnuť v nedeľu (30. 1.).

Prečítajte si aj: Víchrica Nadia udrie v nedeľu. Tu zistíte, v ktorých hodinách a kde bude fúkať najsilnejší vietor

Hasiči spolu s krízovým riadením rezortu vnútra radia neparkovať autá pri silnom vetre pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či billboardmi. "Pred príchodom vetra treba doma vykonať preventívne opatrenia, pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie (záhradný nábytok, kvetináče, náradie, sklenené či plechové predmety)," spresnili v odporúčaniach.

Radia taktiež vytvoriť pre zvieratá žijúce na dvore dočasné útočisko, pretože predmety pohybujúce sa pod vplyvom vetra im môžu ublížiť. Ľuďom odporúčajú zdržiavať sa v bezpečných objektoch, obmedziť šoférovanie, vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese a v parkoch. Pri šoférovaní by mali vodiči preferovať pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môžu silné poryvy vetra prevrátiť.

"Vyhýbať sa treba kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi. Pokiaľ auto zasiahne strom či konár, kontaktovať tiesňovú linku," informuje rezort vnútra. Ľudia by podľa neho mali sledovať poveternostnú situáciu z bezpečia domova, v žiadnom prípade neskúmať terén. "Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok," podotklo ministerstvo.

Slovensko čaká v nedeľu veľmi nepriaznivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto odporúča ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. Meteorológovia totiž očakávajú na väčšine územia mimoriadne silný vietor, v Tatrách mohutnú víchricu až orkán. Ústav tu preto vydal výstrahu najvyššieho - 3. stupňa

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.