Domáce

Andrej Kiska sa po občanoch prihovoril aj politikom. Tu je jeho apel

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Zdroj: TASR

Vybral si na to Deň Ústavy SR.

Andrej Kiska sa po občanoch prihovoril aj politikom. Povinnosť skloniť sa pred majestátom Ústavy SR má každý, ale pre tých, ktorí sú zvolení alebo menovaní do ústavných funkcií to platí predovšetkým, pretože ich postavenie znamená najmä vyšší stupeň zodpovednosti za riadne uplatňovanie ústavy. Vyhlásil to prezident Andrej Kiska pri príležitosti dnešného sviatku Dňa Ústavy SR.

"Vo vzťahu k ústave by nás mali viesť pokora a zodpovednosť, aby každý, kto je povinný a oprávnený pracovať s textom ústavy, konal aktívne a rozhodoval tak, ako to vyžaduje prospech štátu, celej spoločnosti a každého jednotlivca. Ak sa náš vzťah k ústave bude vyvíjať takýmto spôsobom, potom sa aj Deň Ústavy Slovenskej republiky stane spontánnou slávnosťou našej krajiny a jej obyvateľov," uviedol Kiska. 

Prezident si podľa svojich slov uvedomuje, že veľká časť spoločnosti vníma tento štátny sviatok viac formálne až nezainteresovane. "Deň prijatia Ústavy SR 1. september 1992 nebol dátumom vzniku Slovenskej republiky ako samostatného štátu, ale Ústava SR sa stala jeho zakladajúcim dokumentom a od prvého dňa jeho existencie bola rozhodujúcim štátoprávnym pilierom usporiadania našej republiky," uviedla hlava štátu. 

"Prijatie ústavy síce nevnímame ako porovnateľne slávny a chrabrý okamih v našich novodobých dejinách ako Slovenské národné povstanie. Je však isté, že naša štátnosť vyjadrená v Ústave SR sa opiera aj o odvážny, emotívny, demokratický a v našej histórii o jedinečný odkaz povstania," uviedol Kiska. V tejto súvislosti spomenul aj November 1989. "Hoci výročie 17. novembra vzbudí možno v spoločnosti silnejšie emócie než dnešný sviatok, demokratické ideály Novembra 1989 sa v skutočnosti premietli aj do Ústavy Slovenskej republiky," dodal. 

Hlava štátu na záver uviedla, že ústava nám garantuje také hodnoty, akými sú základné práva a slobody, právny štát a parlamentná forma vlády. "Tieto garancie sú priamou výzvou, aby sme si každý deň uvedomovali, že základný zákon zaväzuje, a nielen na Deň Ústavy SR, každého, predovšetkým však ústavných činiteľov a ďalšie orgány verejnej moci," uzavrel prezident.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.