Trápi vás nespavosť? Týmto piatim potravinám by ste sa určite mali večer vyhnúť

Oliver Ekman-Larsson z Arizony proti Dallasu.
Zdroj: Tero Vesalainen/shutterstock.com

Poruchy spánku už určite postreli mnohých z nás.

Nespavosť a poruchy spánku sú problémom, s ktorým sa už určite stretli mnohí z nás. Jedným zo spôsobov, ako týmto starostiam predchádzať, je zmena jedálnička.

Britské periodikum The Independent radí, že ktorým potravinám by sme sa pred spaním mali vyhnúť a, naopak, ktoré by sme si mali dopriať.

Prospešné potraviny pred spaním

Ako uviedla fyzioterapeutka a odborníčka na spánok Sammy Margová, ak chcete lepšie spať, doprajte si večer banány.

Hoci sa považujú za potraviny, ktoré dodávajú energiu, sú bohaté na horčík, ktorý napomáha k uvoľneniu svalstva. Stimulujú tiež uvoľňovanie sérotonínu a melatonínu, ktoré podporujú spánok.

Vhodné sú tiež mandle, ktoré obsahujú zdravé tuky, tryptofán a horčík, vďaka čomu pomáhajú k uvoľneniu svalov a nervov a tiež upokojujú srdcový rytmus.

Ďalšou potravinou podporujúcou kvalitný spánok je ovos. Je bohatý na vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré pomáhajú s tvorbou melatonínu a prirodzene zvyšujú hladinu cukru v krvi.

K ovsenej kaši si doprajte aj med. Stačí jedna lyžička na to, aby stimulovala uvoľňovanie melatonínu v mozgu a upokojila vás.

Bohaté na prospešný tryptofán je aj morčacie mäso, ktoré je tiež skvelým zdrojom bielkovín a dodáva pocit sýtosti. Po morčacom mäse sa v noci určite nebudete budiť na pocit hladu.

Potraviny, ktoré škodia spánku

Pred spaním sa určite vyhnite pitiu alkoholu. Hoci vám pohár vína môže pomôcť ľahšie upadnúť do snenia, alkohol narušuje tzv. REM fázu spánku, ktorá je zásadná pre to, aby sme si naozaj poriadne oddýchli.

Na večeru Margová neodporúča ani syr. Tvrdý syr obsahuje príliš veľké množstvo tyramínu, ktorý spôsobuje, že je mozog bdelší. Tanier obložený syrom k večernej televízii vám tak sťaží zaspávanie.

Taktiež by ste mali byť opatrní s pikantným jedlom. Napríklad čili papričky obsahujú alkaloid kapsaicín, pre ktorý má telo viac práce s reguláciou teploty, čo má za následok nepokojný spánok.

Vyhýbajte sa navečer aj tučnému jedlu. Pre žalúdok je ťažko stráviteľné a častejšie spôsobuje pálenie záhy, čo sťažuje zaspávanie.

„Tučné jedlá s vysokým obsahom bielkovín, ako je napríklad steak, sa trávia pomaly a môžu narušiť náš cirkadiánny rytmus,“ vysvetľuje Margová.

V neskorších denných hodinách nepite ani kávu. Kofeín je stimulant, ktorý v tele zostáva dlho. Jeho účinky môžete pociťovať ešte desať hodín po jeho konzumácii.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti