Silvester bez delobuchov: Poslanci sa chystajú pritvrdiť zákon

Známy spevák nahral Nele Pociskovej odkaz Veď je tam nahý!.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

Vlastný návrh zákazu predaja pripravil zvierací ombudsman.

Pribúda iniciatív za obmedzenie zábavnej pyrotechniky. Vlastný návrh zákazu jej predaja pripravil zvierací ombudsman. Voľne prístupnú chcú nechať len pyrotechniku, ktorá nerobí hluk. O téme sa už hovorí aj v parlamente. Minulý týždeň tam zasadala pracovná skupina, ktorej cieľom je príprava tvrdšieho zákona. Predajcovia pyrotechniky sa však búria.

S verejnou výzvou za zákaz voľného predaja zábavnej pyrotechniky vyšších kategórií prišiel ešte koncom minulého roka europoslanec Martin Hojsík. Na internete spustil aj petíciu. „Našu výzvu k tomuto momentu podporilo niečo vyše 43-tisíc ľudí, čo považujem za úspech,“ povedal nám.

Počas osláv príchodu nového roka trpia najmä zvieratá, aj preto obmedzenie petárd a ohňostrojov všetkými desiatimi podporuje zvieracia ombudsmanka a právnička Nikola Jackuliaková, právnička. „Ohrozuje život zvierat všetkých druhov, ktorým spôsobuje zase enormný stres,“ vysvetlila.

Spísali preto aj vlastný návrh zákona, ktorým chcú rovnako zakázať predaj aj používanie pyrotechniky kategórií F2, F3 a F4. Dovolené by tak boli napríklad iba malé prskavky, motýliky, či fontánky.

„Najmä bezprostredne po oslavách nového roku sme boli atakovaní množstvom hlásení, podnetov. Uvedomili sme si tak, že ľuďom nie je situácia ľahostajná,“ myslí si Jackuliaková.

Podľa Hojsíka pri masívnych ohňostrojoch na Silvestra dochádza aj k pomerne rozsiahlemu znečisteniu ovzdušia, ktoré má aj negatívne dopady na zdravie.

Tieto iniciatívy sa už dostali aj na pôdu parlamentu. Šéf agrovýboru Jaroslav Karahuta zvolal odborníkov, aby začali riešiť prísnejšiu legislatívu. Zámerom je, aby k pyrotechnike už nemali prístup všetci, ale len odborne spôsobilé osoby, teda tí, ktorí sa ohňostrojmi živia.

„Urobíme maximum, aby minimálne bol zákaz v národných parkoch, v chránených územiach a na miestach, kde je vyššia koncentrácia ľudí a zvierat, tam nepopustíme,“ konštatoval Karahuta.

Na otázku ako sa dá zabrániť tomu, aby tento tovar ľudia neobjednali resp. nekúpili v zahraničí uviedol, že presne túto možnosť bude riešiť zákon. „Myslím si, že vždy je najúčinnejši, keď niečo zakážete aj s nejakým postihom. Ten by mohol byť vysoký,“ doplnil.

Pracovná skupina sedela v parlamente prvý raz minulý týždeň. Okrem politikov sú v nej zástupcovia polície, Generálnej prokuratúry, veterinári a prizvať chcú aj ZMOS či lekárov a psychológov. Podporu vyjadril už envirorezort. Návrh zákona by chceli mať na papieri v priebehu februára a potom by ho dostanú na stôl všetky poslanecké kluby.

Proti tejto iniciatíve ale ostro protestujú predajcovia zábavnej pyrotechniky, pre ktorých biznis to bude mať likvidačné následky. Kritizujú, že sa o tejto téme rokuje bez nich, radi by totiž prezentovali svoj pohľad na vec.

Tému spracoval René Medzihradský.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Petarda

Dôležité udalosti