Prezidentka už poverila ministra obrany podpísaním obrannej dohody s USA

Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podpísať by ju mal so šéfom diplomacie vo štvrtok.

Prezidentka Zuzana Čaputová už poverila ministra obrany Jaroslava Naďa podpísaním obrannej dohody s USA. Poverenie podpísala minulý piatok (28. 1.), čo potvrdil jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka sa už skôr vyjadrila, že uzavretie dohody podporuje. Avizovala však, že zmluvu ratifikuje iba s interpretačnou doložkou o tom, ako SR zmluvu vykladá. Mala byť súčasťou splnomocnenia.

Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom zahraničných vecí odcestuje tento týždeň do Spojených štátov amerických, čo potvrdila hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že dohodu by mali podpísať vo štvrtok (3. 2.).

„Sme veľmi vďační všetkým zodpovedným ľuďom a politikom, ktorí si uvedomujú opodstatnenie a potrebu tejto dohody pre užšiu spoluprácu s naším strategickým partnerom v oblasti obrany a bezpečnosti. Je to zodpovedný krok a silný odkaz o smerovaní Slovenska,“ uviedol Naď.

Zároveň odmietol spájanie procesu rokovaní a schvaľovania Dohody s aktuálnou situáciou na hraniciach Ukrajiny a Ruskej federácie. „Súčasné znenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktorý pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil.

Ako uviedol Korčok, „podpis dohody je vyjadrením záujmu USA a SR spolupracovať v oblasti obrany za obojstranne dohodnutých podmienok. Zapadá to do úsilia našich ozbrojených síl zvýšiť obranyschopnosť SR a NATO.”

Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu SR, Ústavu a právny poriadok SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území SR. „Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza Dohodu je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ potvrdil minister Naď.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany vlády SR a USA už odsúhlasila vláda. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

BRATISLAVA/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jaroslav Naď

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.