Ponuky na pásovú techniku pre rezort obrany predložili štyri krajiny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

V prvej fáze plánuje ministerstvo nakúpiť 152 kusov,

Ponuky na pásovú techniku pre ozbrojené sily predložili štyri krajiny. Ide o Maďarsko, Švédsko, Španielsko a Poľsko. Rezort oslovil celkovo 33 štátov. Podľa hovorkyne Martiny Kovaľ Kakaščíkovej sú so záujmom spokojní.

V prvej fáze plánuje ministerstvo nakúpiť 152 kusov pásovej techniky. Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur. Obstarávanie sa uskutoční formou vláda-vláda. Vyhodnotenie zaslaných ponúk má rezort predložiť kabinetu do konca júna 2022.

Technické špecifikácie majú pri hodnotení ponúk váhu 30 percent, cena 35 percent, logistická podpora desať percent a 25 percent zapojenie slovenského obranného priemyslu. Zapojenie slovenského priemyslu z celkovej ceny akvizície by malo byť minimálne 40 percent.

Ako argumentoval rezort v materiáli predloženom pri schvaľovaní obstarávania na vláde, v súčasnosti sú Ozbrojené sily SR vyzbrojené pásovou technikou, ktorá je na konci technickej životnosti s prevádzkyschopnosťou na úrovni 30 percent. Jej použiteľnosť je podľa MO SR preto problematická, najmä pre nedostupnosť náhradných dielov i servisnej podpory.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tender

Dôležité udalosti