Pijete kávu pred alebo po raňajkách? Iba jeden spôsob je prospešný pre organizmus

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Song_about_summer

Ak pijete kávu zle, tak vám hrozí cukrovka a vznik kardiovaskulárnych chorôb.

Od kapučína až po presso. Na svete existuje veľa druhov a spôsobov, akým sa pripravuje a podáva káva. Jedno je však isté, väčšina ľudí s ňou začína svoje ráno a vlastne si ho bez tohto nápoja ani nevie predstaviť. Káva je totižto jedným z najpopulárnejších nápojov na svete a najčastejšie používaným stimulantom. Odhaduje sa, že sa každý deň vypijú tri miliardy šálok.

Okrem priaznivých účinkov na energiu sa spája aj s nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia, s pozitívnym vplyvom na rakovinu a má dobrý účinok aj na metabolizmus. Teda to posledné záleží od rannej fázy, v ktorej kávu pijete. Inak sa z tohto elixíru razom stane nápoj s neblahými následkami na zdravie jedinca. Výsledky štúdie zverejnil portál Sci tech Daily.

Káva pred raňajkami, alebo po nich?

Otázka, ktorú ste si nie raz určite položili samy. K bežným ľuďom sa však pridali aj vedci z Centra pre výživu, cvičenie a metabolizmus na University of Bath. „Je všeobecne známe, že mnoho ľudí si ráno po zobudení, ešte predtým, ako urobia čokoľvek iné, intuitívne vypijú šálku kávy. Čím sú viac unavení, tým silnejšiu kávu si pripravia,“ uviedol profesor James Betts.

„Doposiaľ sa nikto nezameral na dopad kávy na organizmus v závislosti od jej pitia pred raňajkami alebo po nich. A tak sme tieto obmedzené vedomosti rozšírili so zameraním na metabolizmus a hladinu cukru v krvi,“ uviedol.

Prečítajte si aj: Výživová odborníčka: V zdravom jedálničku môže byť aj čokoláda či keksík. Kalóriám ľudia často nerozumejú

Výsledky výskumu znejú jasne. Kávu by ste si mali dopriať ráno až po raňajkách. Inak vám hrozí cukrovka a vznik kardiovaskulárnych chorôb.

Celkovo išlo o prvú štúdiu, ktorá skúmala kombinované účinky prerušovaného spánku a kávy na kontrolu hladiny glukózy (cukru) v krvi po prebudení. Publikovaná bola v British Journal of Nutrition.

Detaily štúdie

Ak potrebujete rozprúdiť metabolizmus, rannú kávu si radšej nechajte až po raňajkách. Aspoň tak to naznačuje už spomínaná štúdia, podľa ktorej vám hrozí cukrovka. Výskumu sa zúčastnilo 29 zdravých mužov a žien, ktorých vedci a skúmali ich krvné vzorky z troch nočných experimentoch.

Počas prvej noci dopriali účastníkom normálny nočný spánok od 23. do 7. hodiny ráno. Následne po prebudení vypili nápoj, ktorý nutrične odrážal typické raňajky a potom kávu. V druhom experimente mali účastníci prerušovaný spánok, kedy ich vedci budili každú hodinu na päť minút. Po únavnej noci vypili ráno špeciálny nápoj a následne kávu. Poslednú noc zažili účastníci taktiež prerušovaný spánok, tentoraz však po prebudení vypili najprv kávu a až po polhodine nápoj odpovedajúci raňajkám.

Počas každého z testov boli účastníkom po skonzumovaní nápoja odobrané vzorky krvi, ktoré následne podrobili vedci expertíze.

Zdroj: Shutterstock.com/kikovic

Výsledky testov

Výskum priniesol až dva výsledky. V prvom rade vedci zistili, že jedna noc prerušeného spánku negatívne nevplýva na organizmus. Ide o významný posun, keďže doposiaľ iné výskumy preukázali, že prebdené noci, teda noci s prerušovaným spánkom, majú negatívny vplyv na organizmus. Podľa vedcov je preto upokojujúce, že jediná noc roztriešteného spánku nemá rovnaký účinok, uviedli.

No a druhý výsledok, ktorý sledovali primárne, ukázal, že silná čierna káva konzumovaná pred raňajkami zvýšila hladinu cukru v krvi účastníkov o približne 50 percent. Z toho vyplýva, že vám síce ranná káva pomôže s bdelosťou a nakopne vás do nového dňa, ale súčasne zníži schopnosť tela akceptovať cukor v následne konzumovaných raňajkách.

„Jednoducho povedané, ak po prebdenej noci, ako prvé ráno vypijete kávu, tak narušíte kontrolu cukru v krvi,“ vysvetlil Betts a dodal, že je nutné, aby ste najskôr zjedli raňajky a až potom si vypili vytúžený nápoj.

Hoci výskumníci použili na svoj experiment čiernu kávu, Betts pre CNN povedal, že rovnaký účinok by sa pravdepodobne prejavil aj po konzumácii latte, kapučína či inej formy kávového nápoja. „Pri výskume sme ich však nepreverovali, keďže by mlieko skomplikovalo porovnávanie poskytnutím ďalších živín,“ uviedol.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.