Chystáte sa na lyžovačku? Nezabudnite si chrániť oči, inak vám hrozí poškodenie zraku

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Nomad_Soul

Kvalitné lyžiarske okuliare musia spĺňať viaceré špecifiká.

Zimná sezóna je v plnom prúde a naše lyžiarske strediská takpovediac praskajú vo švíkoch. Napriek tomu, že sú lyžiari pedantní pri výbere kvalitných lyží a oblečenia, iba málokto prikladá rovnakú váhu aj ochrane zraku. Práve na tú by pritom nemali zabúdať, pretože vysoká intenzita svetla môže spôsobiť až dočasnú slepotu. Ako chrániť zrak na svahu a prečo je to vôbec potrebné, sme sa porozprávali s očnou chirurgičkou Adrianou Smorádkovou.

Prečo je potrebné chránenie očí

V prvom rade si musíte uvedomiť, že lyžovanie je šport, pri ktorom sa môžete zraniť. Chrániť zrak a hlavu, teda nasadiť si prilbu a okuliare, by mal preto každý. Ešte väčším problémom je UV žiarenie, ktoré je na svahu intenzívnejšie a preniká aj cez zamračenú oblohu. Vysoká intenzita svetla môže spôsobiť až slepotu.

„Pri výbere okuliarov je dôležitý UV filter s hranicou ochrany 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný stopercentný systém ochrany,“ uviedla Smorádková. Aký filter majú vaše sklá sa dočítate na bočniciach okuliarov. Na tom istom mieste je dôležité všímať si ešte jeden údaj.

„Veľmi dôležitá je tiež priepustnosť svetla, ktorá sa udáva v číselnej kategórii od 0 do 4. Na svah je určená kategória tri. Nekupujte si zbytočne štvrtú, ide o triedu určenú pre horolezcov a skialpinistov,“ vysvetľuje odborníčka.

Mohlo by vás zaujímať: Výživová odborníčka: V zdravom jedálničku môže byť aj čokoláda či keksík. Kalóriám ľudia často nerozumejú

Farba skiel

Ženy si na ladenie a štýlový vzhľad veľmi potrpia. Ich oblečenie, lyže alebo snowboard, topánky aj čapica musia vyzerať tip-top. A často si podľa vkusu vyberajú aj lyžiarsku prilbu a okuliare. Zamýšľali ste sa však niekedy, aký účel majú farebné sklá na okuliaroch? Ich odtieň nie je módnym výstrelkom, ale každý odtieň má svoj účel.

„Pri výbere okuliarov sú farby veľmi dôležité, skresľujú totiž vnímanie povrchu. Počas bežného dňa sa odporúčajú okuliare so sivým alebo hnedým sklom, ktoré najmenej vplývajú na vnímanie okolia,“ radí odborníčka. Iné je to však pri zmene počasia. „Akonáhle sa zhorší počasie, prípadne ste si zvolili zjazdovku s horším povrchom, vymeňte ich. Na zvýraznenie nerovností a bubnov sú dobré oranžové a žlté odtiene. Taktiež budú vašou jasnou voľbou do zamračeného počasia a šera,“ vysvetľuje Smorádková. Z tohto dôvodu majú profesionálni lyžiari viacero okuliarov.

Kvalitné okuliare si viete zadovážiť za primeranú cenu, preto je lepšie, ak máte aspoň dvoje. Jedny so sivým sklom a druhé napríklad s oranžovým odtieňom. Dobré lyžiarske okuliare spĺňajú aj iné štandardy, majú dvojité sklo, správne ofarbenie, priepustnosť a ak ste si zakúpili dobre padnúce, tak vás chránia aj pred zimou a chladom, nehovoriac o UVA a UVB žiarení.

Ako si kúpiť dobré okuliare

Odborníčka radí nasledujúci postup. Najprv si musíte okuliare nasadiť, aby vás netlačili, ale zároveň vám na tvári pekne sedeli. Následne si dajte prilbu, keďže ich budete nosiť súbežne, je nutné, aby si navzájom neprekážali. Potom sa zamerajte na svetlosť. Nevyberajte si príliš tmavé, ale príjemné odtiene skiel. Ak sa rozhodnete mať dvoje, tak jedny do zlého a druhé do dobrého počasia.

Prečítajte si aj: Pijete kávu pred alebo po raňajkách? Iba jeden spôsob je prospešný pre organizmus

Okuliare alebo kontaktné šošovky

V prípade, že máte problémy so zrakom, určite sa nevyberte na svah „bez ničoho“. Nielenže ohrozíte seba, ale aj ostatných lyžiarov. Ľahko sa môžete zraniť či spôsobiť kolíziu, prípadný pád. V tomto prípade nebude záležať na vašich lyžiarských schopnostiach, keď sa raz neviete spoľahnúť na zrak, je prirodzené, že sa môže vyskytnúť na svahu problém.

„Pokiaľ sa teda urýchlene nerozhodnete pre laserovú operáciu očí, zvoľte si dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Voľba je na vás, bezproblémová nie je ani jedna. Kontaktné šošovky totiž nemôžete mať na očiach dlho, ale vyberte si ich maximálne po štyroch hodinách. Oko totiž v chlade a v mraze prirodzene osýcha a pre šošovky nebude mať rohovka dosť kyslíka, čo spôsobí podráždenie očí,“ vysvetľuje očná chirurgička. Predtým, ako pôjdete na svah, si do oka kvapnite umelé slzy, to vám sčasti pomôže.

Problémové sú aj okuliare. „Ak si zvolíte dioptrické okuliare, ubezpečte sa, že na ne viete nasadiť aj lyžiarske okuliare. Problémov je však viacero, môžu sa vám zahmlievať, taktiež vás môžu tlačiť či vám prasknúť. Buďte preto opatrný,“ dodáva.

Viac sa o ochrane očí na svahu dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti