Procházka: Prídeme do cieľa dokmásaní búrkou, aj túlavými psami

Radoslav Procházka, Katarína Cséfalvayová, Miroslav Beblavý zo strany Sieť
Radoslav Procházka, Katarína Cséfalvayová, Miroslav Beblavý zo strany Sieť Zdroj: TASR

V odretých topánkach a v došklbaných šatách, tvrdí líder strany Sieť.

Cieľom strany Sieť je dosiahnuť reálnu zmenu v správaní sa štátu k občanom, premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel. Slúžiť a pomáhať ľuďom tam, kde to dokáže lepšie než oni sami. V prejave na zakladajúcom sneme strany Sieť to dnes v Žiline povedal jej líder Radoslav Procházka. 

Ak si niekto myslel, že to dáme systémom štart cieľ a celí vyžehlení si prídeme pre medailu, tak je tu na nesprávnom mieste. Prídeme do cieľa dokmásaní búrkou, aj túlavými psami

"Je to trúfalá ambícia a my sa pri jej naplnení nevyhnutne dopustíme aj chýb. Ale iba ona má zmysel. A iba vtedy, ak jej zostaneme verní. Ak zostaneme verní motivácii, ktorá nás v máji spojila v Prešove a dnes spája v Žiline, budeme mať šancu uspieť. Nedá sa to oklamať," skonštatoval Procházka.

Naozaj ďaleko sa dá podľa neho dostať iba po menej vychodenej ceste, zarastenej bodľačím. "A to je cesta, ktorá čaká nás. Ak si niekto myslel, že to dáme systémom štart cieľ a celí vyžehlení si prídeme pre medailu, tak je tu na nesprávnom mieste. Prídeme do cieľa dokmásaní búrkou, aj túlavými psami, v odretých topánkach a v došklbaných šatách. Každý z nás je tu s vlastnou motiváciou. Niekto preto, že chce pomôcť ľuďom v doline, kde sa narodil a žije. Niekto preto, že chce odbornú skúsenosť uplatniť vo väčšom rybníku. A niekto preto, že ho nebaví sedieť v kúte, keď idú dejiny okolo. Jednu vec však máme spoločnú - cieľ," povedal líder Siete.

Zdôraznil, že priemerný vek 109 delegátov na zakladajúcom sneme je 37 rokov. "Sme generáciou výkonu. Našou politickou filozofiou je kompetentná služba ľuďom a naším krédom záväzok aktívnej účasti na správe verejného priestoru. Sme tu a chceme robiť. Toto je miesto a čas spoločne si odprisahať, že tu urobíme poriadok," uviedol Procházka.

Sieť označil za stredovú stranu v dvoch významoch slova. "Jedným je naše základné presvedčenie o potrebe prejaviť strednej vrstve viac pozornosti a vďaky, než koľko sa jej dnes dostáva. Stredná trieda ale nie je majetková kategória. Je to kultúrny jav. Sú to všetci ľudia, ktorí sa živia, živili alebo budú živiť vlastným úsilím. Pracovití a usilovní ľudia, ktorí tvoria chrbtovú kosť každej zdravej spoločnosti," podotkol líder Siete.

"V druhom význame slova sme stredovou stranou aj preto, že sa nekrčíme v zákopoch desaťročia starých ideologických poučiek. Sprava nás vedie presvedčenie, že štát nemá ľuďom čo hovoriť, ako majú žiť. A predpisovať im životný štýl. Ale sa má sústrediť na dôsledné plnenie funkcií, ktoré zvládne lepšie ako jednotlivci, ich rodiny, obce, spolky a iné prirodzené spoločenstvá. Viac, ako na byrokraciu a politickú vrchnosť veríme na zdravý rozum a prirodzené vzťahy medzi ľuďmi," dodal Procházka.

Účastníkov snemu pozval do služby, ktorá podľa neho nebude vždy vďačná. "Nečakajte rýchlu odmenu. Nie sme tu kvôli nej. Sme tu preto, že v sebe cítime povolanie podieľať sa na správe spoločných vecí krajiny, ktorá je naším domovom. Vedzte však, že odteraz nás vždy budú testovať len ako toto spoločenstvo. Ako Sieť. Už žiadne efekty z prezidentských volieb. Ani dobré, ani zlé. Už ste to a budete len vy, koho robotu budú ľudia hodnotiť. Hodnota Siete, jej kvalita bude odrazom vášho úsilia a vašich výkonov," uzatvoril líder Siete.

ŽILINA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti