Nevera nemusí znamenať len koniec. Vzťahová poradkyňa prezradila, ako môžete neveru prekonať

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/BAZA Production

Neveru vníma každý inak. Ak by sme sa desiatich ľudí opýtali, čo už pokladajú za neveru, dostali by sme desať rôznych odpovedí.

Nikto si to cielene nenaplánuje, ale život občas prinesie aj nechcené situácie. Medzi také jednoznačne patrí nevera. So vzťahom dokáže podvádzanie poriadne zamávať, ale napriek tomu nemusí vždy rovno znamenať aj jeho koniec. O rôznom vnímaní a riešení nevery sme sa porozprávali so Zdenkou Némethovou, psychologičkou a vzťahovou poradkyňou.

Čo je nevera

Ak by sme sa desiatich ľudí opýtali, čo už pokladajú za neveru, dostali by sme desať rôznych odpovedí. „Každý máme inak nastavené hranice, a preto vnímame pod tou neverou rôzne odtienky,“ tvrdí psychologička. A prikláňajú sa k nej aj iní odborníci. Existujú totiž tri typy nevery a to fyzická, mentálna a paralelné vzťahy. Avšak aj medzi jednotlivými typmi má každý inú toleranciu.

„Niekto pokladá za neveru písanie si s niekým cez internet, iný dotyky na niektorých miestach alebo bozkávanie a ďalší až sex. Je nutné, aby si každý pár vydiskutoval tieto limity a dohodol sa na nich skôr, ako nastane problém,“ radí odborníčka. Tento rozhovor pritom vôbec nemusí byť jednoduchý, pochopíte, že sa možno aj vy ako pár pozeráte na neveru rozdielne. Lepšie je však prekonať jeden nepríjemný rozhovor, ako neskôr čeliť samotnej nevere.

V súčasnej dobe je nutné dať si pozor aj na nový typ nevery, tú virtuálnu. Práve tá narúša nie jeden vzťah. „Ľahko ju viete odhaliť, pretože partner odrazu trávi veľa času na sociálnych sieťach, píše si s niekým, usmieva sa do telefónu a v neposlednom rade si skrýva pred vami obsah správ,“ vysvetľuje Némethová.

Prečo sú ľudia neverní

Jasná odpoveď neexistuje, aj keď každý by ju chcel poznať. Vplýva na to totiž veľa faktorov. „Veľa príčin začína už dávno vo vzťahu a neskôr má dopad na správanie partnerov. Častokrát bývajú za neverou nezhody v partnerstve, jeden je viac spokojný vo vzťahu ako druhý. Napriek opakovaným snahám a hľadaniu zmeny a odpovedí však žiadne neprichádzajú, a tak ich začne zháňať u niekoho iného,“ tvrdí psychologička. Spočiatku pritom partnerovi nejde o neveru a nadviazanie vzťahu, ale keď nájde u druhej osoby porozumenie, tak sa rozvinú city a nasleduje už aj fyzické oddanie.

Aj v tomto prípade to môžete vypozorovať. Partner sa viac uzatvorí, bude s vami menej komunikovať. Taktiež ochladne váš spoločný kontakt, začne sa viac venovať práci, jeho prejavy budú citlivejšie a môže začať aj telefonovať v inej miestnosti. „V prípade, že sa vás partner na neveru opýta, nezatĺkajte, práve naopak. Pravda vždy vyjde na povrch a aj keď to spočiatku môže znieť neuveriteľne, tak po vašom priznaní môže nastať aj odpustenie,“ myslí si odborníčka.

Ako ustáť neveru

„Na začiatku je dôležitá radikálna otvorenosť. Iba málokto je schopný hovoriť otvorene bez emócie a ega, preto skôr, ako sa do toho pustíte, premyslite si jednotlivé slová a vety. Ujasnite si vaše postoje voči nevere, čo si o nej myslíte. Vnímate ju ako krivdu, cez ktorú sa nedá ísť? Alebo ste sa jej obávali, pretože viete, že váš vzťah nie je v poriadku a potrebujete na ňom pracovať? Nech už je to akokoľvek, porozprávajte sa o tom úprimne a otvorene. Len tak dosiahnete spoluprácu a možno sa na celý problém pozriete s odstupom,“ radí.

Podvedený partner má totiž vždy v hlave množstvo otázok a potrebuje na ne získať odpovede. V opačnom prípade, ak ich nedostane, začne na fungovaťjeho fantázia a vytvorené domnienky budú len nahlodávať jeho podvedomie.

Aj keď to znie neuveriteľne, z nevery môže mať napokon váš vzťah aj osoh. Aký, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti