Ukončili vyšetrovanie lustrácií desiatok novinárov. Obvinený je jediný muž

Lustrácia novinárov
Lustrácia novinárov Zdroj: TV Markíza

Z jeho výsluchov ale nie je celkom zrejmé, pre koho sa to robilo.

Vyšetrovanie hromadných lustrácií novinárov a ich blízkych už ukončili. Jediný obvinený je bývalý policajný funkcionár Pavol Vorobjov. Ten počas vyšetrovania ponúkol niekoľko verzií o tom, kto od neho tieto informácie žiadal a komu ich odovzdal.

Informácie o lustrovaní novinárov sa prevalili po vražde Jána Kuciaka, aj o ňom zisťovali citlivé údaje. K vyťahovaniu informácií sa priznal už exfunkcionár policajného prezídia Pavol Vorobjov. Z jeho výsluchov ale nie je celkom zrejmé, pre koho sa to robilo.

Najskôr sa spomínala kauza Filipa Rybaniča, ten nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka. Potom Vorobjov hovoril o pokyne Tibora Gašpara, inokedy zase svojho predchodcu. Nepamätá si vraj celkom presne ani to, komu informácie o novinároch odovzdal. Podľa jednej z verzií buď vtedajšiemu šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi alebo Mariánovi Zetochovi – v tom čase už príslušníkovi SIS.

V hľadáčiku sa tak ocitlo 28 reportérov či moderátorov, z toho šiesti z televízie Markíza. Okrem novinárov lustrovali aj údaje o ich deťoch, rodičoch či súrodencoch. Bol február 2017.

Spolu je v tomto prípade až 168 poškodených. Lustrácie najskôr vyšetrovala inšpekcia, potom si to prevzala NAKA.

Novinári žiadajú aj o náhradu škody pre zásah do súkromia a neoprávnené nakladanie s ich údajmi. Dodnes totiž nie je celkom jasné, v koľkých a akých rukách tieto citlivé údaje o nich skončili. Pavol Vorobjov bude chcieť zrejme uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor čaká na rozhodnutie vyšetrovateľa.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyšetrovanie

Dôležité udalosti