Vizionári v zdravotníctve: Skleróza multiplex pripravuje ľudí o prácu a normálny život

Diskusia Vizionári v zdravotníctve o ochorení skelróza multiplex.
Zdroj: Vizionári

Včasná diagnostika a liečba by ale mohli situáciu zmeniť.

Postihuje mladých a z roka na rok je jej viac. Strašiak menom skleróza multiplex pripravuje ľudí o prácu a normálny život. Včasná diagnostika a liečba by ale mohli situáciu zmeniť.

V najnovšej diskusii Vizionári sa Zlatica Švajdová Puškárová so svojimi hosťami rozprávala o prognózach a liečbe tohto vážneho ochorenia. O osem rokov sa môžu priame a nepriame náklady na ňu zdvojnásobiť. Čo s tým budeme robiť?

Postihuje aj dvadsaťročných

Skleróza multiplex je choroba mladých. Diagnózu si často vypočujú ľudia medzi 20-tym až 30-tym rokom života, ktorého kvalita potom klesá. „Máme liečbu, ktorá pacientov dokáže udržať v dobrom stave ale tu je veľmi dôležité, aby začala čo najskôr,“ povedala už v úvode diskusie profesorka Zuzana Gdovinová, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP v Košiciach.

Podľa doktorky Marianny Vitkovej sú prvé príznaky ochorenia rôznorodé, môže to byť zápal zrakového nervu alebo tŕpnutie končatín. Je teda dôležitá osveta ale aj to, aby lekár myslel na túto vážnu diagnózu

Podľa dopadovej analýzy, ktorej autorom je profesor a súčasný štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva Róbert Babeľa si len v minulom roku toto ochorenie vyžiadalo celkové náklady zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne 57 miliónov eur. Do roku 2030 to môže byť dvojnásobok.

„Pomohlo by ak by sa rozbehol nejaký pacientsky register, aby sme vedeli presne koľko pacientov sa nám lieči na Slovensku. Ak by sa zaviedol, pomohol by precizovať údaje, aby aj poisťovne vedeli, koľko nákladov budú potrebovať,“ zdôraznil Babeľa.

Podľa profesorky Gdovinovej takýto register máme, avšak nie je kompletný najmä pre byrokraciu a komplikácie so zadaním údajov doň. Kedy sa situácia zlepší zatiaľ jasné nie je.

Základom je skorá liečba

Odborníci sa v diskusii zhodli, že základom je včasná diagnostika a skorá liečba. Na Slovensku vraj máme dostupné moderné lieky, problémy ale doktorka Vitková vidí v tom, že ich niekedy nevyužívame efektívne. Pomohlo by vraj nasadiť niektoré lieky skôr a mladému človeku tak zabezpečiť kvalitný život v produktívnom veku, čím by sa ušetrili aj náklady sociálnej poisťovne.

„Každý liek má indikačné obmedzenie, vyselektuje určitú skupinu pacientov, pre ktorých je hradený.“ Beáta Havelková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne vysvetlila, že lieky prechádzajú štandardným kategorizačným procesom a použiť sa dajú napríklad výnimky.

„Kategorizáciu treba vnímať ako nástroj na investíciu a je to dohoda medzi odborníkmi a platcami, aby liečba bola účinná a hradená,“ dodala. Čoskoro vraj bude dostupná nová molekula, ktorá by mala byť zaradená do prvej línie liečby.

Loptička je teraz na strane štátu. „Keď sme sa pozerali na to, čo sa s pacientmi deje, tak posledné tri mesiace 10 percent pacientov bolo v nemocnici od štyroch do jedenástich dní, čo sú ďalšie náklady. Ak sa bavíme o inovatívnej terapii tak sa bavme aj o tom, čo sa stane s ostatnými nákladmi, ktoré poisťovne musia platiť, či pacient musí ísť k lekárovi, alebo do nemocnice, či sa posunie tá terapia,“ doplnil Babeľa.

Zamieša karty pandémia? Môžu mať pacientky deti?

Na otázku, čo v diagnostike spôsobí pandémia, počas ktorej veľa ľudí k lekárom nechodí štátny tajomník odpovedať nevedel. V diskusii ste sa zas pýtali aj na covidové očkovanie. To je podľa odborníkov pri skleróze multiplex odporúčané. Mladé ženy sa zas nemusia báť otehotnieť, pri správnej liečbe a načasovaní sa mnohé už stali matkami.

Celú diskusiu si môžete pozrieť v priloženom videu.


Pýtať ste sa mohli prostredníctvom aplikácie Slido.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skleróza multiplex

Dôležité udalosti