Dávať či nedávať deťom vreckové a koľko? Rady od psychológa

shutterstock_213947323.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Niektorí rodičia chcú, aby sa deti učili s peniazmi narábať už v ranom detstve. Ale nie všetci rodičia si myslia, že peniaze patria do rúk detí.

Myslíte si, že s peniazmi narábate správne? Kedy a od koho ste sa to naučili? Väčšinu ľudí školil život sám a tak je to aj v prípade súčasných detí. Niektorí rodičia dávajú drobné peniaze do rúk už malým deťom. Ale je to správne? Nie všetci sme rovnako majetní a rozdiely sa prejavujú čoraz viac.

Niektorí rodičia chcú, aby sa deti učili s peniazmi narábať už v ranom detstve. „Deti by mali vnímať peniaze od malička, sú ich súčasťou, aby vnímali ich hodnotu a naučili sa ich vážiť," hovorí jeden z rodičov.  "Deti môžu používať kartu od ôsmich rokov, môžu využívať bankomaty a tak isto aj platiť," vysvetľuje banka.

Ale nie všetci rodičia si myslia, že peniaze patria do rúk detí. Keď sme rovnakú otázku položili na východe, odpoveď bola odlišná. „Až od 18-tich! Bude dospelá, potom bude si gazdovať so svojimi peniazmi!" Tak kedy je ten správny čas dávať deťom vreckové? Opýtali sme sa psychológa.

„U niektorých detí v tých deviatich, desiatich rokoch sú zodpovedné a vedia hospodáriť, už pod túto vekovú hranicu by som nešla nižšie." Nezáleží tak ani na tom, či dieťaťu posielate na účet 10 eur mesačne, alebo mu dáte do prasiatka jedno euro. Nie všetky rodiny si predsa takéto výdavky môžu dovoliť. Rozhodujúce je, že ho učíte s peniazmi narábať. "Aby bolo zvyknuté na to, že aj s drobnými mincami sa dá hospodáriť a môže si ich ukladať, zvykne si na pravidelný príjem aj výdaj, zvykne si- na toto mám, na toto nemám, na toto musím sporiť." 


A práve odopieranie- neminiem teraz, budem mať viac neskôr, je základom ekonomickej výchovy. Aj spomínaný detský účet v banke máte ako rodič úplne pod kontrolou. „Všetko vyrieši denný limit, ktorý dieťaťu nastaví, sms notifikácia, rodičia môžu mať prehľad o tom, aké pohyby robí dieťa na účte," dodávajú v banke.

Psychologička neodporúča dávať deťom väčšie obnosy peňazí. Keď už neviete čo kúpiť ako darček, peniaze dajte rodičom. Päťdesiat eurová bankovka do rúk detí nepatrí. Peniazom sa deti v dnešnom svete asi nevyhnú. Budú ich zarábať a budú ich aj míňať. A aby to robili rozumne, treba sa s nimi veľa rozprávať a byť im aj dobrým vzorom.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.