Rakovina jej vzala polovicu jazyka. Lekári jej zo stehna spravili nový

Kvôli rakovine prišla o polku jazyka, lekári jej zo stehna spravili nový
Zdroj: TikTok/camiflauge

Po úspešnej operácii sa nanovo naučila rozprávať, jesť aj prehĺtať.

Neznáme škvrny, niekoľko vyšetrení a beznádej z nepoznaného. Tri roky trvalo lekárom, kým Cameron Newsom diagnostikovali rakovinu jazyka. Nasledovala drastická liečba, ktorá vyústila odstránením polovice jazyka. Aby mohla opäť normálne žiť, bola nutná plastika. Lekári z Houstonu vtedy pristúpili k nevídanému kroku. Nový jazyk jej vyrobili zo stehenného svalu. Na príbeh 42-ročnej Američanky upozornil portál novinky.cz a agentúra AP.

Problémy s diagnostikovaním rakoviny

Celý príbeh týkajúci sa rakoviny začal ešte pred dvanástimi rokmi, keď si Cameronin zubár všimol bielu škvrnu na jej jazyku. Poslal ju na biopsiu, ktorá vyšla negatívne. Po roku sa však objavili ďalšie, a tak išla žena na dôkladnejšiu biopsiu. Ani tá však neodhalila nič nezvyčajné.

Problém nastal po niekoľkých mesiacoch. Američanku začal jazyk pobolievať a bol citlivejší. Keďže boli predošlé výsledky negatívne, Cameron predpísali antibiotiká. Tie nielenže nezabrali, ale jej stav sa neustále zhoršoval. Biele škvrny sa premenili na ružové útvary, a tak ju zubár poslal na tretiu biopsiu. Tá odhalila dlaždicovobunkový karcinón, známy aj ako skvamocelulárny karcinóm (spinaliom) v štvrtom štádiu. Rakovinu jej tak diagnostikovali po troch rokoch.

Mohlo by vás zaujímať: Bella (11) má od narodenia dve farby vlasov. Za všetko zrejme môže táto porucha

„V tej dobe som schudla približne sedem kilogramov. Nemohla som už ani jesť či piť,“ spomína Cameron. Okrem tohto problému bola žena zdravá, živila sa pohybom a bola v dobrej fyzickej kondícii. Nechápala vážnosť situácie, rozhodla sa však pre liečbu.

Liečba a operácia

S liečbou začala pacientka v roku 2013. Spočiatku išlo o tri kolá chemoterapií, počas ktorých trpela silnými bolesťami a nemohla nič jesť ani piť. „Často som sa pri jedálnom stole rozplakala, keďže som nemohla nič zjesť. Najhoršie ale bolo, keď som sa dostala do fázy, kedy som už nemohla hovoriť so svojím päťročným synom a manželom,“ hovorí.

Chemoterapie zaúčinkovali, nádor sa tak zmenšil a lekári mohli pristúpiť k operácii. Na tento druh rakoviny sa špecializujú v americkom Cancer Center v Houstone, kde jej lekári počas takmer desaťhodinovej operácie najprv odstránili ľavú časť jazyka a následne za pomoci plastických chirurgov ju nahradili častou tkaniva zo stehenného svalu. Napokon jej zaviedli do krku hadičku na prijímanie výživy a tracheotómiu, aby mohla dýchať.

„Niekoľko týždňov som prežívala peklo. Nemohla som dýchať ani prehĺtať. Ústa som mala opuchnuté, neustále mi z úst odsávali krv a telesné tekutiny. Málokto si dokáže predstaviť, aké strašné to bolo,“ spomína.

Deväť týždňov po operácii podstúpila Cameron 45 dávok ožarovania a ďalšie tri kolá chemoterapií, aby si doktori boli istí, že neprežili žiadne rakovinové bunky.

Prečítajte si aj: Zhodila vyše 70 kilogramov: Prečítajte si príbeh Renáty, ktorá schudla popri zamestnaní a rodine

Návrat do života

Napriek úspešnej operácii, nový jazyk nebol ako predošlý. Cameron sa odznova musela naučiť hovoriť, prežúvať, prehĺtať a aj piť. Transplantovaná polovica je pripevnená k ďasnám, nie je tak pohyblivá. Nedokáže ho úplne vyplaziť ani s ním lízať. Taktiež sa jej tvoria sliny len na zdravej polovici, preto je prežúvanie a jedenie o niečo komplikovanejšie.

Napriek tomu je Cameron šťastná. Tento rok to bude deväť rokov od diagnostikovania rakoviny a od vyliečenia nie sú žiadne náznaky, že by sa rakoviny mohla vrátiť. Aj preto sa na sociálnej sieti žena rozhovorila o svojom príbehu a ukázala svetu svoj zdravý dvojfarebný jazyk.

@camiflauge My tongue is bananas #cancersurvivor #cancersucks #beauty #quads #strength #tonguecancer original sound - Harry;))

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti