Trápia vás zarastené chlpy? Zabráňte tomuto problému, ktorý nielen zle vyzerá, ale aj bolí

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Mariia Boiko

Problém s vyrážkami po holení trápia mnohé ženy.

Po hladkej pokožke bez chĺpkov túži nie jedna žena. Aj preto sa pravidelne depilujú či holia. Lenže namiesto hebkého dotyku ich trápi podráždená pokožka a bolestivé pupáky. Objavujú sa najmä v miestach, kde dochádza k treniu. Ide o zarastené chĺpky, ktoré pod kožou vytvoria hnisajúci pupienok. Nielenže to nie je príjemné, ale pohľad na vyrážky partnera ani nenabudí na milostné chvíle.

„Viac ako 50 percent žien, ktoré používajú nejakú formu depilácie, sa počas svojho života stretlo so zarastenými chlpmi,“ prezradila pre portál Woman´s Day dermatologičky Shweta Paiová. Problém s vyrážkami po holení tak nemáte len vy, ale trápi mnohé ženy.

Prečítajte si aj: Psoriáza znižuje kvalitu života. Nepríjemnejšie ako svrbenie sú predsudky okolia

Prečo chlp zarastie

K zarasteniu chlpov dochádza z viacerých dôvodov. „V prvom rade existujú určité rizikové faktory. Tento problém trápi viac ženy s tvrdými a silnými chlpmi, taktiež ak ich majú kučeravé a ovplyvňuje to aj spôsob odstraňovania chlpov. Riskantné je holenie, používanie pinzety aj vosku,“ vysvetľuje odborníčka.

Keď sa pri odstraňovaní chlpu nevytrhne celý aj s koreňom, ale pod povrchom pokožky sa pretrhne či poruší, dôjde k zarasteniu. Bežne sa to môže stať pri holení, keďže žiletka odstraňuje len vonkajšiu časť chlpu, ale problémová je aj nesprávna depilácia.

„Namiesto toho, aby chlp rástol z koreňa smerom von, tak sa začne točiť pod kožou. V tele sa preto spustí zápalová reakcia ako keď sa pod kožu dostane cudzie teleso a vytvorí sa hnis,“ uviedla.

Okrem toho, že holenie neodstraňuje koreň, tak tiež dráždi pokožku, ktorá je potom náchylnejšia k zarastaniu.

Takto si poradíte

Problém so zarastajúcimi chlpmi sa väčšinou vyrieši sám. Pomôcť si však môžete aj samy. Najskôr prestaňte s depiláciou. „Proces môže problém so zarastenými chlpmi len zhoršovať. Následne použite peeling, ktorý pomôže odstrániť staré vrstvy kože a tým aj uvoľní zarastené chlpy,“ radí dermatologička. Akonáhle sa špička chlpu dostane von, môžete ho s pomocou pinzety vytiahnuť úplne celý. Pokiaľ sa ranky nezahoja, zvoľte voľnú bavlnenú bielizeň.

Mohlo by vás zaujímať: Výživová odborníčka: V zdravom jedálničku môže byť aj čokoláda či keksík. Kalóriám ľudia často nerozumejú

Ako sa vyhnúť zarastaniu

Zarastené chĺpky sa ale nemusia objaviť po každom holení či depilácii voskom. „Na holenie použite len ostré, nové žiletky či holiaci strojček. Šetrite radšej na iných miestach a tupé a špinavé holiace prístroje zahoďte do koša,“ radí dermatologička Ellen Marmurová. Inšpirovať sa tiež môžete mužským holením. Tí často používajú oleje a peny na zmäkčenie fúzov (chlpov) a pokožky, holenie je tak menej bolestivé a pokožka je menej podráždená.

V prípade častého a bolestivého zarastania vyskúšajte nové spôsoby epilácie, ako je napríklad depilácia cukrovou pastou či laserové odstránenie ochlpenia. Pri holení žiletkou sa snažte smerovať ťah v smere rastu a nie v protismere rastu chlpu, menej tak podráždite pokožku. Na záver ju potrite prostriedkom na upokojenie. Pomôcť môže aj nosenie bezšvovej spodnej bielizne, keďže sa tak eliminuje trenie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti