Poznáte ho? Neďaleko Brezna sa pasie raritné zviera

valaska.jpg
Zdroj: TV Markíza

V minulosti bolo týchto oviec na Slovensku niekoľkonásobne viac. Pred približne sto rokmi však pastieri začali viac preferovať klasické ovce a takzvané valašky postupne vymierali.

Hlava z muflána a telo ovce. Takto reagovala väčšina laikov. Pýtali sme sa ich, že čo za zviera sa podľa nich pasie na lúke. "Pripomína mi to muflóny," povedal jeden z turistov. Hneď pri salaši Zbojská neďaleko Brezna si ich môžete vyobzerať do sýtosti. Bača ich tam chová takmer 80. "Chceme zachovať kvôli valašskej kultúre," hovorí.

Valašské ovce pochádzajú z Balkánu. Od tej klasickej sa nelíšia len hlavou, ale aj ostrejšou vlnou. "Vďaka tejto vlne prežijú v tých poveternostných a geografických podmienkach," vysvetľuje majiteľ.

V minulosti bolo týchto oviec na Slovensku niekoľkonásobne viac. Pred približne sto rokmi však pastieri začali viac preferovať klasické ovce a takzvané valašky postupne vymierali. Ochranári tvrdia, že je to škoda. "Z pohľadu ochrany prírody sú pôvodné plemená vždy vynikajúce, najmä z toho dôvodu, že sú vysoko odolné a dokážu sa pásť aj v terénoch neprístupných," hovorí ochranár.


BREZNO/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti