Expolicajta NAKA poslal sudca do väzby. Mal vydierať a robiť nátlak

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Facebook/Polícia SR

Bývalého príslušníka elitnej jednotky už raz inšpekcia zadržala.

Romana Šupa poslal sudca Okresného súdu v Michalovciach za mreže z dôvodu, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. Vo väzbe bude v Košiciach.

"Súd neprijal písomný sľub obvineného a nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka. Neprijal ani peňažnú záruku ponúknutú Veronikou Š.," povedala pre TV Markíza hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

"Vzhľadom k objektívnym skutočnostiam spočívajúcim v špecifickom postoji obvineného v trestnej činnosti, ktorá sa mu kladie za vinu, sa v tomto štádiu trestného konania nebudeme vyjadrovať," uviedol advokát obvineného Martin Štrkolec.

Obvinený podal voči verdiktu sťažnosť a tak definitívne rozhodne Krajský súd v Košiciach.

Vyšetrovateľ z Úradu inšpekčnej služby viní expolicajta z nepriamej korupcie, hrubého nátlaku a vydierania. "Ku skutku malo dôjsť v roku 2018. Ďalej sa nebudem podrobnejšie vyjadrovať," povedal prokurátor z Krajskej prokuratúry V Prešove Michal Šotlýs. Teda sa ho mal dopustiť ešte v čase, keď pôsobil na NAKA.

Prvé obvinenia

Expolicajta už raz policajti z inšpekcie zadržali. V októbri 2020 ho obvinili z prijímania úplatkov a zneužívania právomocí.

V júli 2016 ešte ako príslušník NAKA vraj pristúpil k autu, v ktorom bola obvinená osoba a ponúkol mu, že vie jeho stíhanie zrušiť a ak bude niečo potrebovať, príde za ním. Cez sprostredkovateľa mal potom za túto pomoc dostať 15-tisíc eur.

O rok neskôr mal zase varovať podozrivého, aby sa nezúčastnil istého stretnutia. Za to získal údajne tisícku. Vyplýva to z uznesenia Najvyšieho súdu SR o väzbe, ktoré má televízia Markíza k dispozícii v anonymizovanej podobe na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Aj v roku 2020 pre neho žiadali väzbu, no nevyšlo im to.

Roky bol policajt

Obvinený expríslušník bol v službách štátu roky. Pracoval ešte na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, neskôr na NAKA východ ako operatívec na protizločineckej jednotke.

Jeho úlohou bolo prinášať informácie o páchaní trestnej činnosti. Z NAKA odišiel po reorganizácii v roku 2019. Po odchode z polície figuroval v súkromnej bezpečnostnej firme.

V prípade dokázania viny mu hrozí až 10-ročné väzenie.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali vo štvrtok (3.2.) v Televíznych novinách.

MICHALOVCE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti