Sušíte bielizeň na radiátore? Už to nerobte, takto si tým škodíte

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/AlexRoz

Ohrozujete tým svoje zdravie a zaťažujete peňaženku.

Aj vo vašej domácnosti ide práčka na 120 percent? Nezáleží na tom či žijete sám alebo ste štyria, nejaká špinavá bielizeň na pranie sa vždy objaví. Avšak nie každý má sušičku, kde by nechal veci uschnúť. V prípade, že žijete v dome, sušiak rozložíte v podstate kedykoľvek a kdekoľvek, otvoríte ventilačku a povešanú bielizeň necháte schnúť. Horšie je to však v prípade, ak máte malý byt, tam už miesto na veľký sušiak nájdete len ťažko. Práve preto pristúpi mnoho ľudí k núdzovému riešeniu, sušeniu na radiátore.

Možno ste tento postup zvolili aj vy. Buď pre vyššie spomenutý dôvod, alebo ste oprali viac práčok a nezmestili ste všetko oblečenie na sušiak, či len extra rýchlo potrebujete vysušiť vypraný sveter či rifle. Kvôli premenlivému zimnému počasiu nie je možné sušiť vonku, a tak v dobrej viere ich položíte na radiátor, keďže ide o najrýchlejšiu voľbu. Paradoxne ale aj tú najhoršiu, uvádza portál villageheating.uk.

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina jej vzala polovicu jazyka. Lekári jej zo stehna spravili nový

Vysokými nákladmi to len začína

Podľa odborníkov vôbec nepostupujete správne, ak zamestnávate ústredné kúrenie týmto spôsobom často. V prvom rade vrstva vecí na vykurovacom telese obmedzí vykurovanie celej miestnosti. To spôsobí zmätenie termostatického ventilu, ktorý tak bude stále aktívny. Inými slovami povedané, vaše náklady na kúrenie sa tak výrazne zvýšia. V súčasnej dobe, kedy idú ceny za plyn, drevo aj elektriku neustále hore, pritom vôbec nejde o pár centov, ale výraznú sumu.

Pozor na zdravie

Okrem vašej peňaženky však výrazne zaťažíte aj zdravie. Pri sušení bielizne v interiéri sa rapídne zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Rozdiel medzi čerstvo vypranou a suchou bielizňou je podľa expertov aj jeden liter tekutín. Práve tie sa pri sušení zhromažďujú vo vnútorných priestoroch a podporujú vznik plesní. Niektoré sa klasicky objavia na stenách, iné vzniknú v kobercoch, dreve či dlaždicových škárach. Okrem estetického problému však môžu spôsobiť aj tie zdravotné. Konkrétne ide o chronickú únavu, infekcie, alergie, astmu, bronchitídu, zápal pľúc, kožné vyrážky aj zvýšené riziko rakoviny. Teda aspoň takéto vedľajšie účinky plesní vymenovali vedci v americkej štúdii zverejnenej v žurnále Environmental Health Perspectives. Všeobecne je teda sušenie bielizne v interiéri škodlivé, na radiátore ešte o niečo horšie. V miestnosti, v ktorej sušíte bielizeň preto neustále vetrajte a dbajte na občasné vytvorenie prievanu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti