Kontrola zistila závažné pochybenia: Takmer polovica autoškôl má výrazné nezrovnalosti v papieroch

Ilustračná snímka.

Na základe kontroly odporučilo ministerstvo zobrať licencie 18 autoškolám a 57 inštruktorom.

Takmer polovica autoškôl obchádzala zapisovanie dochádzky, alebo mala výrazné nezrovnalosti v papieroch. Vyplýva to z kontroly ministerstva dopravy, ktoré sa chce v najbližšom období ešte viac zamerať na vzdelávanie budúcich vodičov. Komora autoškôl o chybách vie a do budúcnosti by privítali aj prísnejšiu legislatívu.

Medzi rokmi 2019 až 2021 skontrolovali takmer štyri stovky vozidiel autoškôl v premávke. Zamerali sa aj na učebne a výsledky sú podľa ministerstva dopravy pomerne vážne.

Na základe kontroly odporučilo ministerstvo zobrať licencie 18 autoškolám a 57 inštruktorom. Súvislosť výsledkov kontroly s dištančnou formou pre pandémiu však ministerstvo dopravy odmieta a vysvetľuje, že pochybení bolo oveľa viac.

Rozdali pokuty spolu za 150-tisíc eur. Najčastejšími príčinami boli okrem fyzickej neúčasti na výučbe aj zlé označenie vozidiel, nedodržiavanie osnov, v niektorých prípadoch zistili aj to, že inštruktor nasimuloval jazdu so žiakom, no vozidlo pritom zostalo odstavené na parkovisku.

Podľa komory autoškôl potrebujeme profesionalizovať autoškoly tak, aby ich nemohol prevádzkovať hocikto. Dnes je totiž bežnou praxou, že licenciu dostane aj bežný živnostník, ktorý však nemá potrebné vybavenie či vzdelanie.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Autoškola

Dôležité udalosti