Máte upchatý nos a problémy so spánkom? Nemusí za tým byť len nádcha

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/DimaBerlin

Spôsobiť to môže aj poloha spánku, lieky či vzduch v spálni.

Ťažkosti s dýchaním, plný nos a chrápanie. Upchatý nos nikdy nie je príjemný a pokiaľ vás trápi v noci, tak vám pravdepodobne bráni aj v pokojnom spánku. Alebo vášmu partnerovi, keďže asi chrápete. Ak ste si doposiaľ mysleli, že za plným nosom musí byť len choroba, ste na omyle. Spôsobiť to môže aj poloha spánku, lieky či vzduch v spálni.

Suchý vzduch

Vzduch s názkou vlhkosťou podporuje stimuláciu hlienu. Zaobstarajte si preto vlhkomer a sledujte aktuálne hodnoty. Za ideálnu sa považuje vlhkosť 40 až 50 percent. V takomto prostredí si udržíte nosnú výstelku hydratovanú a eliminuje sa aj nadmerná produkcia hlienu. Neviete, ako môžete zvlhčiť vzduch? Použite klasické ultrazvukové zvlhčovače, stavte na rozprašovače alebo postriekajte vodou záclony.

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina jej vzala polovicu jazyka. Lekári jej zo stehna spravili nový

Spanie na chrbte

Pokiaľ sa prebúdzate s upchatým nosom, bez ďalších varovných príznakov, ako je napríklad bolesti kĺbov a svalov alebo horúčky, môže byť na vine vaša spánková poloha. Keď ležíte na chrbte, do hlavy a nosa vám prúdi viac krvi. Pokúste sa preto čo najčastejšie odpočívať na ľavom boku. Pri tejto pozícii odľahčíte srdce, zlepšíe jeho funkciu a znížite vplyv na obehový systém.

Alergia

Nie je žiadnym tajomstvom, že sezónne alergény, ako je peľ alebo tráva, vám môžu spôsobiť problémy. Avšak aj vaša spálňa je určitým semeniskom dráždivých látok, konkrétne roztočov, chlpov domácich maznáčikov a plesní. Mnohým ľuďom tiež prekážajú osviežovače vzduchu, čistiace prostriedky, pracie prášky či cigaretový dym, ktorý dráždi dýchacie cesty. Pokúste sa odhaliť konkrétnu príčinu (alergén), ktorá u vás spúšťa alergickú reakciu.

Refluxná choroba pažeráka

Problémy s nádchou alebo pokašliavaním sú často spôsobené refluxnou chorobou pažeráka, pretože vracajúce sa žalúdočné šťavy dráždia nielen samotný pažerák, ale aj oblasť krku a nosné mandle. To sa môže prejaviť práve upchatým nosom. Ak máte podozrenie, že je to práve váš prípad, vyhýbajte sa jedlám, ktoré reflux spúšťajú a jedzte najneskôr tri hodiny pred spaním.

Prečítajte si aj: Speváčka Adele schudla vďaka sirtfood diete. Pozreli sme sa, v čom spočíva a aké má negatíva

Lieky

Tabletky používané na liečbu vysokého krvného tlaku, erektilných dysfunkcií (impotenciu) a depresií či voľnopredajných liekov proti bolesti, prispievajú k chronickému preťaženiu nosových dutín. Ak vás trápi plný nos, porozprávajte sa so svojim lekárom a možno odhalíte podobnú príčinu. Možno vám upraví dávkovanie alebo vymení liek za iný.

Tehotenstvo

Podľa štatistík sa jedna z piatich tehotných žien sťažuje na upchatý nos, za čo môžu tehotenské hormóny. Citlivosť na prach tento problém ešte zhoršuje.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.