Kresba o vás prezradí viac, ako by ste si mysleli. Prečíta aj charakter vraha

Obrázok je komentovaný v reportáži.
Obrázok je komentovaný v reportáži. Zdroj: TV Markíza

Test s kreslením používajú pri odhaľovaní najtemnejších zákutí osobnosti.

Kresba o vás prezradí viac, ako by ste si mysleli. Psychológovia z obrázkov vedia prečítať charakter zločinca či obete, ale aj to ako sa vidia oni sami. Test s kreslením používajú pri odhaľovaní najtemnejších zákutí osobnosti, výsledky potom píšu do posudkov. Odborníci pritom pozorujú aj samotnú tvorbu.

Vyšetrovatelia k Dušanovi Kešickému posielajú rôznych zločincov. Najmä tých, ktorí páchajú sexuálne motivované trestné činy. Od policajtov dostane presné otázky, na čo sa má v súdnoznaleckom posudku zamerať. Súčasťou vyšetrenia je aj takzvaný kresebný test. Začína sa to s ceruzkou, gumou a papierom v ruke. Ten vám ešte preloží na polovicu.

V reportáži Z. Ferenčákovej si môžete pozrieť niektoré z kresieb


„Ak človek niečo kreslí, my ho pri tejto aktivite môžeme pozorovať. Čiže my nehodnotíme len ten výsledok, tú kresbu, ale hodnotíme aj ten proces v ktorom sa on nejako správa,“ hovorí súdny znalec a psychológ Dušan Kešický.

Zadanie znie jasne - nakresliť postavu, no a na druhú stranu opačnú postavu. Tieto testy sú štandardizované. Teda psychológ vie, čo jednotlivé prvky v obrázku znamenajú. Prezradiť to ale nesmie.

„Dochádzalo by k bizarným situáciám, že niektorí ľudia by si zapamätali niektoré postupy, že keď toto urobia alebo neurobia, nejakým spôsobom ten test ovplyvnia,“ vysvetľuje Kešický.

Z kresby stromu zase dokáže vyčítať osobnostný vývoj človeka. Symbolizuje život jedinca.

Takéto testy u neho robia aj tí, ktorí chcú získať zbrojný preukaz. Báť sa kresliť nemusíte, obrázky nehodnotí ako umelecké dielo.

„Z desiatich ľudí deväť na začiatku povie, že nevedia kresliť. A boli aj takí, čo odmietli kresliť. Ale aj to je súčasť ich osobnosti a aj to hodnotíme,“ dodal Kešický.

Jedným dychom však dodáva, že samotná kresba na posúdenie človeka nestačí. Preto test používa v kombinácii s ďalšími.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Studňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.