Pri výstavbe diaľnice objavili unikátnu jaskyňu. Lyžica bagra ju však nenávratne zničila

Neďaleko západného portálu budúceho tunela Čebrať objavili unikátnu jaskyňu.
Zdroj: TV Markíza

Navždy už ostane prvou objavenou pri výstavbe diaľnice a tiež aj najkratšie poznanou jaskyňou.

Možno aj milión rokov tmy ukončila lyžica bagra. Pri Ružomberku neďaleko západného portálu budúceho tunela Čebrať objavili unikátnu jaskyňu. Prekvapila nielen bohatosťou výzdoby. Pamiatka na ňu však zostane len v múzeách, diaľnica dostane prednosť.

Je prvou slovenskou jaskyňou objavenou pri výstavbe diaľnice. Diaľničiari hneď volali jaskyniarov a tým skoro oči vypadli. „Okamžite bolo vidno brčká, pagody, dokonca menšie sintrové jazierko,“ hovorí speleológ Pavel Herich. Hneď sa pustili do skúmania. V jazierku našli zrejme aj život.

Jaskyňa je v takzvanom mráznickom súvrství. „V takomto súvrství sme skutočne neočakávali jaskyňu takéhoto rozsahu. Pátrame po Slovensku, že či poznáme vôbec ďalšie podobné jaskyne,“ vysvetľuje Herich.

Speleológovia už jaskyňu dopodrobna preskúmali a presne zmapovali. Dosahuje dĺžku 31 metrov s prevýšením dva metre. Je zložená z troch menších priestorov vzájomne prepojených plazivkami.

No žiaľ, jej osud je už spečatený. Práce na diaľnici ju zničili tak, že jej záchrana by už nebola možná. Diaľničiari nepredpokladajú, že objavenie jaskyne predĺži ich plány s dokončením stavby.

To najkrajšie z výzdoby jaskyne odnesú do múzeí. Geológ Juraj Littva vyzdvihuje najmä pagodu, ktorá podľa neho určite stojí za zachovanie.

Speleológ Herich dodáva, že jaskyňu budú sledovať aj naďalej. Aj z hľadiska bezpečnosti cesty je dôležité vedieť, či jaskyňa pokračuje aj v ďalších úsekoch.

Aj keď úplne zmizne, navždy už ostane prvou objavenou pri výstavbe diaľnice a tiež aj najkratšie poznanou jaskyňou.

Na Liptove nakrúcal Mário Kermiet:


RUŽOMBEROK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ružomberok

Dôležité udalosti