Znepokojivé výsledky štúdie. Interiér auta je špinavší ako toaleta

Miesto, ktoré by ste si mysleli, že je najviac znečistené, naopak vedie, čo sa týka čistoty.

Vedci z Astonskej univerzity zistili, že vnútro auta je baktériami kontaminované podstatne viac ako priemerná toaleta. Počas štúdie prišli na to, že miesto, ktoré by ste si mysleli, že je najviac znečistené, naopak vedie, čo sa týka čistoty.

Výskumníci odobrali vzorky z interiérov áut rôzneho veku. „Výsledky tejto štúdie sú fascinujúce, pretože ukazujú, že napriek čisteniu našich automobilov platí, že čím sú staršie, tým sú všeobecne špinavšie,“ uviedol mikrobiológ a jeden z autorov štúdie Jonathan Cox.

Najhoršie z výskumu vyšiel batožinový priestor, kde bolo identifikovaných 1 425 druhov baktérií. Napríklad E. coli, ktoré sú známe predovšetkým ako fekálne baktérie žijúce v črevách, si v kufri, kam ľudia odkladajú nákup, vyslovene užíva.

Vedci testovali ďalej radiacu páku, palubnú dosku a zadné sedadlá, kde zistili tiež vyššiu mieru bakteriálnej kontaminácie, než je na priemernej toalete. Medzi týmito mikroorganizmami bol napríklad rod baktérií Pseudomonas, ktorý sa nedá ľahko liečiť antibiotikami, alebo zlatý stafylokok, ktorý môže spôsobovať vážne kožné infekcie.

Najväčším prekvapením je, že všeobecne najčistejším miestom v interiéri auta je volant. Bolo na ňom identifikovaných 146 druhov baktérií. Podľa vedcov to môže byť tým, že teraz, v čase pandémie, ľudia častejšie používajú dezinfekčné prípravky na ruky.

Škodlivé baktérie sa vyskytujú pravdepodobne vo väčšine áut, ktoré stretneme na cestách. Vodiči by podľa autorov štúdie mali častejšie a dôkladnejšie čistiť interiéry svojich áut. „Výsledky ukazujú, že by sme mali zmeniť spôsob, akým premýšľame o svojich autách a ich čistote. Veľakrát čistíme svoje autá podľa toho, či vyzerajú čisto, a nie podľa toho, či sú skutočne čisté. Ale nikdy by vás ani nenapadlo jesť zo záchodovej dosky,“ dodal Cox.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti