Namerali ste si horúčku? Liečte sa správne, takto ju účinne znížite

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Sokom

Spôsobiť ju môžu vírusy aj baktérie.

Máte horúčku vy alebo niekto blízky z vášho okolia? V súčasnom období, kedy je premenlivé počasie, chrípkové a koronavírusové obdobie, to nie je nič neobvyklé. Ide o prirodzenú reakciu tela na boj s infekciou alebo baktériou, horúčka je tak znakom toho, že sa vo vašom tele deje niečo neobvyklé.

Vysoké teploty však môžete dostať aj z očkovania, problémov so zubami či spálenia na slnku. Ide o symptóm, ktorého intenzita sa neodvíja od veku ani pohlavia pacienta. Ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém, môžu mať horúčku častejšie ako ostatní.

Sústreďme sa však najmä na horúčky spôsobené vírusmi, ktoré zvyknú trvať priemerne tri až štyri dni. Horšie je, že ide o vysoké teploty, ktoré dosahujú aj cez 39 stupňov Celzia. Z toho dôvodu sa môžete cítiť neprítomne, spôsobiť vám môže aj mierne halucinácie, potenie a pocit bolesti celého tela, uvádza portál vicks.com. Keďže sme v období, kedy hrozí horúčka naozaj mnohým ľuďom, prinášame vám tipy na jej zníženie a dosiahnutie úľavy.

Prečítajte si aj: Máte upchatý nos a problémy so spánkom? Nemusí za tým byť len nádcha

Ako vyhodnotiť a znížiť horúčku

V prvom rade si musíte odmerať teplotu a posúdiť svoje príznaky. Zvýšenú teplotu máte nad 37 stupňov Celzia, horúčku ak si nameriate akúkoľvek teplotu nad 38 stupňov Celzia. V oboch prípadoch zostaňte radšej v posteli a odpočívajte. Fyzická aktivita totiž môže ešte zvýšiť vašu teplotu. Doprajte si dostatok spánku, pokojne čítajte knihu či pozerajte televíziu.

Pri potení stratíte veľa tekutín, a tak je pri horúčke nesmierne dôležitá hydratácia. Pite dostatok vody, ľadového čaju alebo zriedeného džúsu. Ak nechcete piť teplé nápoje, môžete aj cmúľať ľad.

Horúčku, zimnicu a bolesti hlavy, ktoré ju sprevádzajú, vám pomôžu znížiť aj voľnopredajné lieky. Dávajte si však pozor na správne dávkovanie a nekombinujte viacero druhov tabletiek na stlmenie vysokej teploty. Snažte sa zbytočne nestresovať, pravidelne sa prezliekajte z prepoteného oblečenia do suchého a v prípade, že nemáte zimnicu, neprikrývajte sa zbytočne perinou, použite len plachtu. Aj v miestnosti, v ktorej ležíte, by ste mali mať skôr chladnejší vzduch.

Aby ste sa čo najskôr cítili v pohode, pomôžte si vlažným kúpeľom a striedajte studené obklady na čele a krčnej chrbtici. Nepodliehajte extrémnym zmenám, teda sa vyhnite studeným kúpeľom, kúpeľu s kockami ľadu či alkoholovému kúpaniu, môže to byť naozaj nebezpečné.

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina jej vzala polovicu jazyka. Lekári jej zo stehna spravili nový

Bez ohľadu na to, akú vysokú teplotu vám ukázal teplomer, v prípade, že nie ste v poriadku, kontaktujte svojho všeobecného lekára a poraďte sa s ním, radí portál healthline.com.

Kedy navštíviť lekára

Zdravý dospelý človek sa pri miernej horúčke môže cítiť ako keby ho zrazilo nákladné auto. Ale napríklad dieťa s vysokou horúčkou naopak vie byť čulé a v pohode aj pri vysokých teplotách. Samozrejme, je to individuálne, aj opačný scenár je možný.

Horúčky nie sú univerzálne a ani ich sprievodné symptómy nie sú rovnaké (potenie, bolesť tela, hlavy a pod.). Pristúpte k liečbe, podľa príznakov, ktoré sa u vás objavia. Najčastejšie ide o pocit slabosti a závraty, stratu chuti do jedla, bolesť hlavy a svalov, potenie, zimnicu, nevoľnosť, vracanie či vyrážky.

Pri vyrážke spozornite a poraďte sa s lekárom. Je dôležité, aby určil hlavnú príčinu jej vzniku. Nevoľnosť a vracanie zvyknú po lekárskej pomoci rýchlo ustúpiť. Na odborníka sa určite obráťte aj v prípade, že sa teplota blíži k 40 stupňom Celzia, pri deťoch už po prekročení 38 stupňov. Pozor by ste si mali dávať tiež pri príznakoch ako sú halucinácie, zmätok a kŕče.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti