Toto sú predsavzatia našich divákov. Odborník prezradil, v čom boli úspešné a naopak zlyhali

Zvyky a zlozvyky
Zdroj: shuterstock.com

Hovorí sa, že aby sa z nového predsavzatia stal zvyk, musí uplynúť 21 dní.

Predsavzatia sa väčšine ľudí spájajú s novým rokom. Chcú začať novú etapu už bez zlozvyku, ktorý doposiaľ robili. Ale menšie či väčšie ciele v živote si dávame aj počas roka. Dôležité totiž nie je kedy, ale ako.

Hovorí sa, že aby sa z nového predsavzatia stal zvyk, musí uplynúť 21 dní. Behaviorálny konzultant a psychológ Michal Plevka na to má iný názor. Prečítajte si, ako to je v skutočnosti so zlozvykmi či predsavzatiami.

Zbavenie sa zlozvyku

Divák Daniel Bunda: Daniel si dal tento rok tri predsavzatia, najdôležitejšie bolo skoncovať s fajčením. Ide o zlozvyk, ktorý si už v živote nechce dopriať. Napokon vydržal bez fajčenia len týždeň a potom podľahol pokušeniu. Najmä okoliu, keďže aj jeho partner je fajčiar. Napriek svojmu čiastočnému zlyhaniu sa nevzdal svojho cieľa. V súčasnosti fajčí omnoho menej, ako predtým a zakaždým, keď si zapáli sa „potresce“ a urobí niekoľko kľukov. Svojho cieľa sa drží, ale cestu k nemu si už predĺžil. Verí, že v decembri vydrží byť na káve či piť alkohol už bez cigarety.

Pohľad odborníka na zbavenie sa zlozvyku: Fajčenie je závislosť, zlozvyk a tie sa vždy skladajú z troch vecí, a to: spúšťač, správanie a odmena. V našom prípade môže byť spúšťač nervozita, správanie je zapálenie a odmena ukľudnenie. Zlozvyk nie je ľahké vymazať, teda býva to skôr nemožné. Najlepší postup je jeho nahradenie. Aby ho však mohli správne nahradiť, musíte definovať spúšťač – prečo to robíme. Pozrime sa na príklad, ak je spúšťačom nuda, tak správaním môže byť aj žutie žuvačky. V prípade, že je však spúšťačom deficit nikotínu, tak ho musíme do tela dostať, ale v menších dávkach, aby sme raz dosiahli náš cieľ. Z toho vyplýva, že ak tento týždeň fajčím denne 20 cigariet, o týždeň si dajte cieľ 18, potom 16 až dosiahnete nulu.

Motivácia je pri dosiahnutí zmeny správania potrebná. Rozdrobte si ale váš plán/cestu na čo najmenšie kroky. Nezačnite cvičiť každý deň rovno hodinu a pol, neskoncujte s fajčením zo dňa na deň a ak ste doposiaľ jedli fast food, nezdravé a kalorické jedlá, nevzdajte sa hneď všetkého a nestaňte sa vegánom. Dôležitá je postupnosť a úspešnosť v zvládnutí menších cieľov.

Prečítajte si aj: Speváčka Adele schudla vďaka sirtfood diete. Pozreli sme sa, v čom spočíva a aké má negatíva

Vytvorenie zvyku

Diváčka Danka Zubáková: Predsavzatie znelo jasne, začať praktizovať Nordinc walking, teda severskú chôdzu so špeciálnymi chodeckými palicami. Už dva roky tento plán našej diváčke nevyšiel. Tentoraz však nevynechala jediný deň. Sama alebo s manželom sa vybrala von s palicami každý deň, za každého počasia. Niekedy na dlhšiu prechádzku do lesa, inokedy len na kilometer dlhú trasu. Na dĺžke podľa nej nezáleží, ale na tom, aby to nevzdali a vydržali. Zhodila dokonca už aj kilečko, tak verí, že to tak bude aj naďalej.

Pohľad odborníka: Začať s niečím čo najmenším je cestou k úspešnému zvyku. Každý deň prejsť jeden kilometer, urobiť desať klikov, cvičiť desať minút denne či zjesť jedno jablko. Opäť platí to isté, nemusíte všetko zvládnuť hneď a nedávajte si rovno veľké predsavzatie. Aby ste vznikol nový zvyk však nepotrebujete 21 dní. Dĺžka záleží od veľkosti plánu. V prípade, že chcete zlepšiť svoj pitný režim, tak vypiť pohár vody každé ráno si zvyknete už o pár dní. Ale taktiež sú zvyky, ktoré docielite až po dvoch či troch mesiacoch. Majte primerané očakávania.

Kľúčové je tiež vytvorenie si správneho prostredia. Ak sa chcete stravovať zdravo, nemôžete mať skrinku plnú sladkostí a v chladničke žiadnu zeleninu. Keď chcete skoncovať s fajčením, tak nemôžete mať v šuplíku krabičku cigariet. Snažte sa namotivovať aj vaše okolie, aby vás podporovali a pridali sa k vašej ceste.

Čo urobiť v období krízy, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti