Zvyšovanie cien energií sa nekončí. Na budúci rok citeľne zasiahne najmä domácnosti

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Najväčší pesimisti hovoria o náraste na faktúrach od 15 do 30 percent.

To najhoršie nás ešte len čaká. Odborníci, ale aj politici pripúšťajú, že účty za energie budú rásť aj v budúcom roku. Hrubé odhady hovoria o náraste aj o tretinu, no na definitívnu si ešte budeme musieť počkať.

Vysoké ceny nepocítili v januári iba domácnosti, ale aj menšie firmy. Domácnosti a menší podnikatelia však mali v skutočnosti šťastie v nešťastí. Ceny im reguluje štát, ktorý dokáže extrémne nárasty energií čiastočne stlmiť a vykryť. Síce sa zdražuje, no nie tak výrazne. Domácnosti v prípade elektriny a plynu sú regulované dostatočne a zvýšenie je tam iba minimálne. No na budúci rok to môže byť už iný príbeh.

Elektrina a plyn idú na burzách neustále nahor a aj keď zasiahne štát, ceny sa zrejme dostanú na nové rekordy, čo nám potvrdili aj politici a analytik. Dôvodom je, že trhy sa nevyvíjajú priaznivo. Keďže je iba február, presné odhady zatiaľ chýbajú. Najväčší pesimisti hovoria o náraste na faktúrach od 15 do 30 percent.

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že budúcoročné vysoké ceny sa bude snažiť stlačiť nadol. Má na to niekoľko možností. Premiér Eduard Heger by mal už tento týždeň predstaviť riešenie. Pomáhať sa malo pôvodne iba školám či nemocniciam, ale nie sú vylúčené ani domácnosti alebo podniky.

Viac sa dozviete v našej reportáži.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti