Maroš Žilinka zrušil Čurillovi a spol. len časť obvinení

Vyšetrovatelia NAKA - Štefan Mašin, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Ján Čurilla.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Elitní vyšetrovatelia zostávajú naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin a exšéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz sú naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Generálna prokuratúra rozhodovala o ich sťažnostiach proti obvineniam zo strany inšpekčného tímu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka v tejto časti obvinenia ich sťažnosti zamietol.

Zbavili sa len časti obvinení

Generálny prokurátor svojím rozhodnutím zrušil obvinenie Čurillovi a Ďurkovi z marenia spravodlivosti, čo súviselo s ovplyvňovaním svedeckej výpovede bývalého člena mafie Csabu Dömötöra alebo s tým, že by nechceli vypočuť takáčovca Mikulca.

Policajný prezident: Vyšetrovatelia majú naďalej moju dôveru

Policajný prezident Štefan Hamran rešpektuje rozhodnutie generálnej prokuratúry vo vzťahu k štyrom vyšetrovateľom NAKA. Dôvod na prehodnotenie svojich personálnych krokov nevidí. Vyšetrovatelia majú naďalej jeho dôveru.

„Sťažnostný súd jednohlasne rozhodol o tom, že trestné stíhanie štyroch vyšetrovateľov NAKA bolo nedôvodné a neopodstatnené. Rozhodnutie generálnej prokuratúry vo vzťahu k štyrom vyšetrovateľom NAKA berieme na vedomie a rešpektujeme ho. Na základe tohto rozhodnutia nevidím dôvod na to, aby som prehodnotil svoje personálne kroky realizované na Národnej kriminálnej agentúre,“ uviedol Hamran.

Jeden z vyšetrovateľov Ján Čurilla sa stal po nástupe Hamrana zástupcom riaditeľa NAKA Bratislava. Ďalší, Peter Juhás je zástupcom riaditeľa odboru na NAKA západ.

Štyria elitní vyšetrovatelia mali spolu s bývalým povereným šéfom policajnej inšpekcie pripravovať nepodložené stíhanie ľudí z inšpekcie aj SIS. Údajným motívom Čurillovcom mala byť snaha, aby inšpekcia nezačala stíhať ich.

Kľúčovým dôkazom sú odposluchy z kancelárií vyšetrovateľov v budove Policajného prezídia. Zachytávajú debatu pri spisovaní uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci, ktoré sa týkalo podozrení voči ľuďom z inšpekcie a SIS. Podozrivý bol tím vyšetrovateľky Diany Santusovej.

Vyšetrovateľov NAKA a exšéfa inšpekcie zadržali ľudia z inšpekcie v septembri minulého roka. Pätica policajtov skončila na istý čas aj vo vyšetrovacej väzbe. Neskôr bratislavský krajský súd rozhodol o ich prepustení.

Anonymizované uznesenie zverejnila generálna prokuratúra na webe.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.