Generálny prokurátor chcel vystúpiť v rozprave k dohode s USA, poslanci to odmietli

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Zdroj: TASR

Jeho prejav nakoniec prečíta Juraj Blanár.

Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili žiadosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku o vystúpenie v pléne počas utorkovej mimoriadnej schôdze k dohode o obrannej spolupráci s USA. Rozhodli o tom v hlasovaní po schválení programu schôdze.

Jeho prejav prečíta pred plénom podpredseda parlamentu Juraj Blanár. Navrhol to poslanec Robert Fico (obaja Smer-SD).

Generálny prokurátor už poslal novinárom kópiu svojho prejavu. Píše v ňom aj to, že zmluva o pobyte sovietskych vojsk po roku 1968 bola pre ČSSR výhodnejšia ako tá, ktorú chce Slovensko podpísať s USA.

Žilinka požiadal o udelenie slova v liste predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina). Poslanci si zároveň odsúhlasili, že ak to bude potrebné, rokovať o dohode budú aj po polnoci. Informoval o tom na sociálnej sieti.

NEMÔŽEM BYŤ TICHO Práve som prišiel do Národnej rady Slovenskej republiky, kde sa o 13:00 hod. začína schôdza s jediným...

Uverejnil používateľ Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR Utorok 8. februára 2022

Generálna prokuratúra SR dohodu s USA odmieta ako celok, v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnila 35 zásadných pripomienok.

Mimoriadna schôdza k Dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických (DCA) sa začala v utorok popoludní. Dohodu už odsúhlasila vláda, minulý týždeň ju zástupcovia SR a USA podpísali v americkom Washingtone. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti