V NR SR sa strhla potýčka. Kotlebovec oblial vodou poslanca SaS, ďalší mu strhol respirátor

Potýčka v NR SR.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kotlebovci pískali, ukrajinská ambasáda žiada ospravedlnenie.

Medzi poslancami ĽSNS a SaS došlo v parlamente k roztržke. Stalo sa to pred rozpravou o obrannej dohode s USA, ktorú už schválila vláda. Poslanci ĽSNS Andrej Medvecký a Peter Krupa sa postavili pred rečnícky pult so slovenskou vlajkou. Politici SaS sa pred nich postavili s ukrajinskou.


Kotlebovci začali na Miroslava Žiaka (SaS) liať vodu a brať im ukrajinskú vlajku. Ďalší Žiakovi strhol respirátor z tváre. Predseda parlamentu Boris Kollár na chvíľu prerušil schôdzu a kotlebovcov vykázal z rokovacej sály, pretože nemajú rúška a porušujú poriadok. Napriek príkazu šéfa parlamentu kotlebovci neodišli a stoja pred pultom.

K téme sa vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď. Počas jeho prejavu niektorí poslanci pískali a pristúpil k nemu Marian Kotleba. Ani po upozornení Kollára si nesadol na svoje miesto a predseda parlamentu musel schôdzu prerušiť a zvolať poslanecké grémium.

Fico žiadal prítomnosť Kollára

Situácia sa zopakovala aj po tom, ako sa skončila prestávka a pokračovalo sa v rokovaní. Do diskusie sa popoludní prihlásilo 31 rečníkov písomne, z toho dvaja sú za poslanecký klub. Boris Kollár prítomný nebol, schôdzu viedol podpredseda paramentu Juraj Blanár (Smer-SD). Dodal, že z poradia vylúčia tých, ktorí boli vykázaní zo sály.

Predseda Smeru-SD Robert Fico mal vystúpiť v diskusii ako prvý, v sále však naďalej zaznieval piskot a poslanci ĽSNS blokovali rečnícky pult. Fico preto žiadal prítomnosť šéfa parlamentu, aby si urobil poriadok. Inak by sa podľa jeho slov mal podľa neho vzdať funkcie.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský reagoval tým, že schôdzu aktuálne vedie podpredseda parlamentu Blanár a má kompetencie na to, aby si vedel poriadok urobiť aj sám. Blanár preto prerušil rokovanie na päť minút. Po prestávke zvolal Kollár opätovne grémium.

Ukrajina žiada ospravedlnenie

Minister zahraničných vecí Ivan Kočok v utorok (8. 2.) v Kyjeve potvrdil pevnú a neochvejnú pozíciu Slovenska pri podpore Ukrajiny. „Máme podporu aj v NR SR! Nesprávne zaobchádzanie s vlajkou Ukrajiny poslancov Mareka Kotleby a Andreja Medveckého, nemôže otriasť jej podporu. Odsudzujeme a žiadame o ospravedlnenie," napísalo veľvyslanectvo na sociálnlej sieti.

Korčok pri návrate od našich východných susedov v lietadle potvrdil, že Slovensko sa Ukrajine za incident v snemovni ospravedlní diplomatickou cestou. Neskôr svoje stanovisko zverejnil aj na sociálnej sieti.

Niekoľko týždňov trvajúca hystéria a strašenie ľudí kvôli obrannej zmluve s USA, sa premenila na besnenie opozície a...

Uverejnil používateľ Ivan Korčok Utorok 8. februára 2022

Pred Národnou radou bol počas schôdze protest proti vláde a obrannej dohode. Poslanci o nej plánujú hlasovať v stredu (9. 2.) o 11.00 h.

Situáciu sledovala reportérka Gabriela Kajtárová.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kotlebovci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.