Žiarska hlinikáreň pre cenu elektriny odstavila ďalšie pece, do úvahy prichádza aj ukončenie výroby

Hlinikáreň v Žiari nad Hronom.
Zdroj: TV Makríza

Firma čaká na pomoc od štátu, aby mohli reštartovať výrobu a dlhodobo fungovať.

Jedinú našu hlinikáreň ťahajú ku dnu vysoké ceny energií. Priemyselný kolos v Žiari nad Hronom spotrebuje osem percent všetkej elektriny na Slovensku. Od tohto týždňa odstavili ďalšie pece a firma čaká na pomoc od štátu, aby mohli reštartovať výrobu a dlhodobo fungovať.

Hlinikáreň odvádza do envirofondu s CO2 povolenkami stovky miliónov eur. Štát jej vracia menej, ako je priemer Európskej únie. „Požadujeme to, aby aj Slovensko prijalo opatrenia, aké sú bežné aj v iných krajinách, ako je Nemecko, Holandsko, Francúzsko,“ zdôraznil generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý.

Poukazujú na nevyhnutnú novelu zákona. Envirofond spravujú ministerstvá životného prostredia, financií a rezort hospodárstva bude mať k novele aj zásadné pripomienky.

Zdroj: TV Markíza

A ako vidia kompenzáciu priemyselných závodov najdôležitejšie ministerstvá? Rezort financií nám v stanovisku potvrdil, že v dohľadnom čase predstaví opatrenia na zmiernenie energetickej krízy.

Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana vysvetlil, že úlohou fondu je získať peniaze od znečisťovatelia ovzdušia a vôd a následne ich prerozdeliť samosprávam. Tiež z týchto financií potom budujú vodovody, kanalizácie alebo zatepľujú verejné budovy.

V žiarskej fabrike pracuje takmer 500 ľudí a ďalších 2 500 pracovných miest je na ňu priamo naviazaných. Nespomínajú prepúšťanie, ale úplné ukončenie výroby hliníka. Vraj k tomu nikdy neboli bližšie, ale záleží len na postoji štátu.

„Slovalco je jedna z najmodernejších aj najekologickejších fabrík na svete. Nerozumiem, prečo by sme práve my mali ukončiť výrobu, keď práve iné fabriky, aj v Európe, ďalej pokračujú a jednotlivé národné vlády si takéto fabriky chránia,“ zdôraznil Milan Veselý.

Tému spracovali Lukáš Zuzelka a Ľubo Fronko.

ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiar nad hronom

Dôležité udalosti