V Zlatých Moravciach vybudujú stojany na vodu, ľudia budú za ňu platiť kartou

Nabitá karta s peniazmi k stojanu na vodu.
Zdroj: TV Markíza

Podobný systém využívajú už dlhšie i na východe Slovenska.

V Zlatých Moravciach potečie pitná voda aj na miestach, kde ju aktuálne nemajú. Radnica ide pre rómsku komunitu budovať výdajné automaty. Podobný systém využívajú už dlhšie i na východe Slovenska.

Bez pitnej vody žije v zlatomoraveckej mestskej časti Chyzerovce dokopy 200 ľudí. V lete si ju zabezpečovali z blízkeho cintorína, v zime sa o miestnych obyvateľov postaralo mesto. Počas pandémie posledné dva roky cisternou s pitnou vodou, čo v zime spôsobovalo problémy.

Majú tu aj studne, ale voda je vhodná iba na pranie. Už o pár týždňov sa to zmení a pitná voda za úplatu potečie z výdajných automatov na dvoch miestach.

Zdroj: TV Markíza

„Občania marginalizovanej komunity si môžu dobiť čipové karty na mestskom úrade a následne môžu používať pitnú vodu. Je to nastavené tak, ako platia všetci občania, teda za kubík vody,“ vysvetlil primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár.

Pitnú vodu si už päť rokov predplácajú aj v Dobšinej. Dnes tam konštatujú, že toto riešenie malo zmysel a obyvatelia si nevytvárajú dlhy. Podľa primátora Jána Slováka u ľudí trochu stúpla finančná gramotnosť, naučili sa hospodáriť s vodou a využívajú ju na to, na čo je potrebná.

Viac sa dozviete v reportáži Mariána Ujházyho a Jakuba Takáča.

ZLATÉ MORAVCE, DOBŠINÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zlaté Moravce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.