Ruka, plač či grimasy. Rozpoznajte signály, ktoré vám bábätko posiela

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Vasilyev Alexandr

Existujú tri metódy, ako rozpoznať reč bábätka.

Blaho bábätka je prioritou každého rodiča. Hlavne prvorodičia majú tendenciu obávať sa každého plaču, grimasy či nepokojného zamrvenia. Keďže ich batoľa nevie ešte rozprávať, dostávajú sa do pozície, kedy len hádajú a tipujú, čo sa im snaží naznačiť.

Ak nechcete tápať, podľa vedcov máte tri metódy, ako zistíte, čo sa vám dieťa snaží povedať. Samozrejme, každé dieťa má aj individuálne znaky. Ale v prípade, že chcete dopomôcť vašej komunikácií v tých všeobecne platných, prečítajte si nasledujúci článok.

Zdroj: shutterstoc.com

Všade samý plač

Plač je hlavným spôsobom, akým dieťa vyjadruje svoje potreby a nespokojnosť počas prvých štyroch mesiacoch života. Podľa odborníkov existuje až šesť druhov plačov:

Volajúci plač – Namiesto toho, aby zakričalo mama, spustí krik. V prípade, že ide o intenzívny päť až šesť sekúnd trvajúci plač, po ktorom nasleduje približne dvadsať sekundové odmlčanie, ide o volajúci plač. Počas pauzy bábätko zisťuje, či reagujete na jeho volanie. V prípade, že to nezachytíte, tento interval zopakuje až dovtedy, kým nezačne plakať vkuse.

Plač od hladu – Ste si istý, že išlo o volajúci plač, ale ani po príchode sa vaša ratolesť neutíchla? Je to jednoduché, zavolala vás, aby ste ju nakŕmili, ale keďže ste ju nezdvihli a nenakŕmili, spustí priam hysterické plakanie. Počas tejto chvíle môže tiež otáčať hlavou a ústami vydávať mľaskajúci zvuk.

Plač od bolesti – Ak sa po byte rozozvučí monotónny, hlasný a neustály zvuk, pôjde o bolesť. Zachovajte hlavne pokoj a nepanikárte. Sprevádzaný totiž bude aj pravidelnými hysterickými výbuchmi, ktoré budú naznačovať, že sa bolesť zvyšuje. Ale, je možné, že bábätko už bude tak unavené a bez sily, až zmení svoj plač len na tichý a pretrvávajúci zvuk.

Plač kvôli fyziologickým procesom – Cikanie, plynatosť alebo vykonanie veľkej potreby môžu byť pre dieťa nepohodlné, a tak plačom pripomínajúcim kňučanie a škrípanie vám naznačuje, aby ste ho prebalili.

Plač kvôli ospalosti – Spomeňte si na vlastnú frustráciu v momente, keď síce chcete, ale nemôžete z nejakého dôvodu zaspať. Aj tentokrát pôjde akoby o kňučanie, ktoré bude znieť urazene a za ním bude nasledovať zívanie. Bábätko si potom pretrie oči aj uši.

Plač kvôli nepohodliu – No a keď mu raz nedoprajete pohodlie, tiež to nenechá len tak. Tento plač bude podráždený, prerušovaný a často sa bude pri ňom vrtieť. Okrem samotnej polohy mu môže byť tiež teplo alebo príliš zima. Pre istotu skontrolujte aj plienku.

Navyše, malé deti tiež môžu plakať, keď chcú zmeniť svoje prostredie, sú frustrované alebo znudené.

Zdroj: shutterstoc.com

Nie je zvuk ako zvuk

Vyše 20 rokov skúma austrálska pediatrička Priscilla Dunstan zvuky raného detstva, teda troj až štvormesačných detí. Počas svojho výskumu pozorovala tisíce bábätiek rôznych národností, keďže sú podľa nej detské zvuky medzinárodné. Až po štvrtom mesiaci začnú deti vydávať zvuky, ktorými chcú komunikovať a odzrkadľujú ich potreby. Výsledky jej štúdie sú vraj pravdivé, dokazuje to aj fakt, že si otvorila školu, kde rodičov učí, ktorý zvuk čo znamená.

Význam základných zvukov:

Neh – Som hladný: Tento zvuk vzniká, keď dieťa tlačí jazyk až k podnebiu a je vyvolaný sacím reflexom.

Au - Som ospalý alebo unavený: Dieťa vydáva zvuk tak, že si pred zívnutím spojí pery.

Heh - Cítim sa nepríjemne: Batoľa hýbe a myká rukami a nohami. Celkové hmýrenie prispieva k vytvoreniu zvuku „heh“.

Eh – Grgnem si: Tento zvuk vzniká, keď prebytočný vzduch začne opúšťať pažerák dieťaťa a bábätko sa ho snaží reflexne uvoľniť z úst.

Eairh - Mám plyny a bolesti v brušku: Zvuky, ktoré vydáva sú skreslené a menia sa na ston, keď bábätko namáha bruško a od bolesti vydychuje.

Zdroj: shutterstoc.com

Gestikulácia a reč tela

Veľmi veľa vecí vám dieťa môže prezradiť aj svojou gestikuláciou. Práve na tú apelujú pri tretej metóde rozpoznávania reči ich tela.

Vyklenutie chrbta – Najmä malé bábätká, mladšie ako dva mesiace, zvyknú často vyklenúť chrbát. Reagujú tak na bolesť, prípadne koliku. Niekedy týmto pohybom znázornia aj pocit sýtosti, najmä ak je to krátko po kŕmení. U starších detí naznačuje tento pohyb zvyčajne únavu a zlú náladu.

Otáčanie hlavy – Nielen, že je dieťatko zvedavé a pozerá sa na dianie navôkol, ale ho otáčanie hlavy aj upokojuje.

Chytanie za uši - Vo väčšine prípadov nie je nutné spozornieť, pravdepodobne bábätko len skúma svoje telo.

Zatínanie päste - V tomto prípade ide jednoznačne o znak hladu. Ak si to všimnete včas, môžete predísť plaču spôsobenom hladom. Naopak rozprestrená dlaň poukazuje, že bábätko je najedené.

Zdvíhanie nôh – Zdvíhanie nôh, pokiaľ nejde o hravé zabavenie nudy, je signálom koliky a bolesti brucha. Bábätko sa tak snaží reflexívne zmierniť bolesť.

Ruky za hlavou – Ak dieťatko priam trhne a rýchlo dá ruky za hlavu, pravdepodobne sa zľaklo. Nemuseli ste pritom ani kričať. Reagovať takto môže na hlasný zvuk, jasné svetlo alebo náhle prebudenie. Opäť ide o reflex a stačí, ak ho utešíte.

Pediatri odporúčajú rozprávať sa s bábätkom čo najčastejšie, vysvetliť mu a ukázať všetko v jeho okolí. Aj keď si myslíte, že tomu nerozumie, ono vás vníma. Vďaka tomu bude lepšie napredovať v komunikácii s blízkymi, aj pomocou zvukov a gestikulácie, uvádza portál Bright side.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti