Teploty budú vo štvrtok atakovať 15 stupňov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Zvyšuje sa tak nebezpečenstvo lavín na horách.

V prvej polovici februára Slovákov prekvapilo jarné počasie. Teploty v stredu (9. 1.) presiahli podľa radarov SHMÚ 12 stupňov. Najteplejšie bolo do 12.00 h v Hurbanove, kde namerali 12,6 stupňov Celzia. Krásne počasie mali aj v obci Boľkovce s 12,5 stupňami. Nad 12 stupňov majú aj v Kráľovej pri Senci a v Rimavskej Sobote.

Podľa meteorológov bude zajtra ešte teplejšie. Teploty na niektorých miestach budú atakovať 15 stupňov. Od západu k nám prúdi teplý vzduch, ktorý zmení počasie aj na severe Slovenska.

Vo štvrtok sa dočkáme jasnej až polojasnej oblohy. Teploty cez deň vystúpia do 8 stupňov, no na západe a v Banskobystrickom kraji aj 14 stupňov.

Jarné počasie ale dlho nevydrží. Už v piatok budú maximálne teploty od 7 do 12 stupňov a cez víkend klesnú v noci teploty až do -15 stupňov. Na severe bude treba počítať s celodenným mrazom. Maximálna denná teplota v sobotu a v nedeľu vystúpi podľa SHMÚ na 7 stupňov.

Vysoké lavínové nebezpečenstvo

So stúpajúcimi teplotami narastá lavínové nebezpečenstvo na horách. V posledných dňoch napadlo v severných oblastiach Slovenska dostatok snehu a vplyvom vyšších teplôt začne byť ťažký a nestály, píše imeteo.sk.

V Západných Tatrách a Malej Fatre vyhlásili veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných slovenských pohoriach platí zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň, informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Za posledné tri dni pretrvávajúceho sneženia napadlo od 20 do 50 centimetrov nového snehu. Najviac ho pribudlo v Západných Tatrách a Malej Fatre. „Toto výrazné sneženie spojené s vetrom vytváralo snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie takýchto útvarov je možné už pri malom dodatočnom zaťažení a ich stabilita sa veľmi ťažko posudzuje. Šírenie napätia môže spôsobiť veľmi dlhý odtrh, a tak hrozia stredné a veľké lavíny," upozornil Krajčí s tým, že vplyvom oteplenia a slnka sa môžu objaviť aj spontánne lavíny, hlavne na slnečných svahoch.

Krátkodobé oteplenie ale nespôsobí nadmerné topenie snehu a tak by hladiny riek nemali výrazne stúpať.

BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti