Vláda schválila špeciálnu daň pre slovenské jadrové elektrárne

Mochovce.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vláda chce takýmto spôsobom znížiť schodok štátneho rozpočtu.

Návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením, ktorú ministri odobrili na stredajšom rokovaní vlády na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), zníži hotovostný schodok štátneho rozpočtu o 7,4 milióna eur.

Vyplýva to z novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2022, ktorú ministri na návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) posunuli na prerokovanie parlamentu s návrhom na skrátené legislatívne konanie.

„V nadväznosti na uvedený osobitný predpis (nová daň, pozn. TASR) sa zvýšia daňové príjmy štátneho rozpočtu. Zároveň sa navrhuje zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu alokovaných v kapitole Všeobecná pokladničná správa," napísal rezort financií v materiáli a dodal, že schodok rozpočtu verejnej správy v metodike ESA 2010 teda zostane zachovaný na úrovni schváleného rozpočtu na rok 2022.

Vzhľadom na rozdielne zaznamenanie navrhovaných zmien na hotovostnom princípe sa však úpravami príjmov a výdavkov znižuje hotovostný schodok štátneho rozpočtu o 7,4 milióna eur.

Celkové príjmy v štátnom rozpočte sa teda zvyšujú na viac ako 20 miliárd eur oproti schváleným zhruba 19,97 miliardy eur. Celkové výdavky sa menia z pôvodných takmer 25,25 miliardy eur na 25,5 miliardy a hotovostný schodok sa znižuje z približne 5,474 miliardy eur na 5,466 miliardy.

Nadmerný zisk stanovili ako rozdiel priemerných cien

Daň bude platiť držiteľ povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky alebo povolenia na prevádzku jadrového zariadenia. Štát bude od výrobcov žiadať 50 % čiastky vyrátanej ako súčin množstva vyrobenej elektriny v tomto jadrovom zariadení a dodanej na trh s elektrinou za zdaňovacie obdobie vyjadrenej v megawatthodinách a nadmerného zisku.

Nadmerný zisk rezort hospodárstva stanovil ako rozdiel priemerných cien elektrickej energie na burze za obdobie od 1. januára roka, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu roku, do 30. júna roka, ktorý predchádza rozhodujúcemu roku a ekonomických nákladov na výrobu elektriny v jadrovom zariadení v eurách za megawatthodinu.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.