Odhodlali ste sa k zdravému stravovaniu? Pozor, toto sú najčastejšie omyly

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Foxys Forest Manufacture

Niektoré potraviny môžu byť zdravé len na oko.

Zdravú stravu si volí každý z rôzneho dôvodu. Odborníci ju odporúčajú nie len pri chudnutí, ale aj pri riešení zdravotných problémov či výchove dieťaťa. Stravovať sa zdravo je často ťažšie akoby sa mohlo zdať. Základom je, samozrejme, správny výber potravín.

Pri zdravej strave platí niekoľko základných pravidiel. Nemali by ste jesť tučné jedlo, ani to preháňať s cukrami a sacharidmi a mali by ste sa zamerať na čerstvé výrobky a potraviny. V prvom rade si určite vyberiete ovocie a zeleninu, sú totiž najzdravšie. Niekedy však môžu byť potraviny zdravé len na oko. Ako upozorňuje portál novinky.cz, ide však o omyl.

Výživové doplnky

„Nezabudnite pri výbere špeciálnych výživových doplnkov čítať ich zloženie a prípadne aj príbalový leták. Dajte si pozor hlavne na produkty odporúčané v reklamách. Často ide len o dobrý marketing, pritom sa nikde jasne nepíše zloženie produktu,“ varuje dietologička Marissa Meshulamová.

Taktiež by ste mali poznať svoj zdravotný stav. „U niektorých skupín, ako sú tehotné a dojčiace ženy či vážne choré osoby užívajúce veľké množstvo liekov, odporúčame konzultáciu s ošetrujúcim lekárom, ktorý najlepšie pozná ich zdravotný stav. Ak si neviete medzi produktami vybrať tie správne pre vás, zakúpte si ich v lekárni, kde vám poradia,“ upozorňuje odborníčka na doplnky stravy Terezie Svátová.

Opatrný musíte byť tiež pri množstve výživových doplnkov, ktoré užívate. Nepreháňajte to. Dôležitejšia je kvalita a nie kvantita.

Prečítajte si aj: Výživová odborníčka: V zdravom jedálničku môže byť aj čokoláda či keksík. Kalóriám ľudia často nerozumejú

Nízkokalorické doplnky

Veľmi veľa ľudí si kupuje nízkotučné potraviny s nádejou, že sú zdravšie a nepriberú z nich. Veľa potravín, ktoré sú označované za nízkotučné sú pritom plné nezdravých prísad s nízkou výživovou hodnotou. Tak docielia výrobcovia, že ich konzistencia je hustejšia.

„Akýkoľvek produkt, ktorý je dostupný na trhu a má niekde uvedené, že ide o nízkokalorucký produkt, je pre mňa „zakázaným ovocím“. Kalórie sú kalórie, jedlo má slúžiť ako zdroj energie, tak prečo cielene kupovať to nízkokalorické,“ myslí si Meshulamová.

Mohlo by vás zaujímať: Mala 37 kilogramov a šesť diagnóz: Aj keď mi bolo zle, v mojej chorej zóne som sa cítila bezpečne

Zázračné potraviny

Určite ste aj vy narazili na nejaké články propagujúce produkty z exotických krajín, ktoré označili priam za superpotravinu. Nielenže pôjde o chutnú potravinu, ale taktiež bude obsahovať množstvo prospešných látok. V skutočnosti sú pritom možno jej hodnoty podobné produktom, ktoré máte bežne vo svojej domácnosti. Ešte skôr, ako sa rozhodnete investovať do drahých potravín, začnite konzumovať fermentované produkty, kyslú kapustu či jablko denne a uvidíte, ako dobre sa budete cítiť. Nie nadarmo sa hovorí, že jedno jablko denne odoženie doktora z vašich dverí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.