Vytvára sa nový blok? Fico sa otvorene priznal k Uhríkovi

Robert Fico na proteste
Robert Fico na proteste Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pred pár mesiacmi nechcel predseda Smeru o spájaní sa pri proteste ani počuť.

To, čo sa dlhšie dalo vyčítať medzi riadkami, už bez okolkov potvrdil Robert Fico. Otvorene totiž priznal, že stranu Republika považuje za možného koaličného partnera. Ešte pred pár mesiacmi sa takémuto spojeniu bránil.

Začiatkom leta minulého roku prišiel Smer s myšlienkou zorganizovať veľký protest v prvý septembrový deň v Košiciach. Jeho iniciatívu podporovala aj ĽSNS s Republikou. Koncom júla Milan Uhrík dokonca oznámil, že sa s Ficom dohodli na spolupráci.

„Áno, dokázali sme rokovať, prekonať drobné rozdiely a zjednotiť sa v podpore spoločného protestu. Nejdeme politikárčiť a súťažiť o to, kto tam bude mať viac straníckych vlajok. Budeme tam všetci spolu, slušne - ako občania za občanov,“ oznámil 29. júla predseda Republiky.

Smer sa od týchto slov nijako nedištancoval, čo v podstate potvrdzovalo Uhríkove slová.

Fico o proteste s Uhríkom pred pár mesiacmi nechcel ani počuť

Tohto spojenectva sa chytili europoslanci za Progresívne Slovensko a vyzvali Stranu európskych socialistov, aby pre to vyhodili Smer zo svojich radov. Na to už Robert Fico reagoval podráždene a vylúčil akúkoľvek spoluprácu s Uhríkom alebo Kotlebom.

„Že SMER – SD treba vylúčiť zo Strany európskych socialistov (PES), lebo vraj spolu s Kotlebom a Uhríkom organizujeme protest proti očkovaniu 1. septembra v Košiciach. Na tomto tvrdení je správny len dátum a miesto. SMER – SD organizuje 1. septembra 2021,“ napísal predseda Smeru 19. augusta na sociálnej sieti.

Napokon sa v Košiciach uskutočnili dva protesty. Jeden organizoval Smer a druhý Uhrík a spol.

Odvtedy Smer pravidelne organizuje protesty proti vláde a každým jedným to vyzeralo tak, že sa Smer s politikmi Republiky zbližuje. Na priame otázky novinárov, či si vie predstaviť spoluprácu s Uhríkom a spol., odpovedal vyhýbavo. Až doteraz.

Fico dnes považuje Uhríka za možného koaličného partnera

V konšpiračnej televízii ZVTV sa k Uhríkovi priznal a označil ho za možného koaličného partnera.

„Treba vytvoriť blok Smer-Hlas. Určite treba hovoriť so Slovenskou národnou stranou a je to hlavne jej zodpovednosťou, aby zabojovala a prekročila päť percentnú hranicu... Idem ďalej. Republika? Samozrejme. My s tým nemáme absolútne žiaden problém,“ povedal Fico v rozhovore.

Na druhej strane, vymenoval určité mantinely, za ktoré by Smer nikdy nešiel.

„Sme strana, ktorá rešpektuje členstvo v Európskej únii. Sme ľavicová strana socialistického typu. Sme výrazne protifašistická strana. Toto sú naše limity, ktoré máme,“ dodal Fico.

A Uhríkovci sa od odchodu z ĽSNS snažia očistiť od kontroverznej minulosti. Chcú sa takto vymaniť spopod politickej izolácie. Nehovoria o Slovenskom štáte či Jozefovi Tisovi, Milan Mazurek, ktorého právoplatne odsúdili za hanobenie rasy, sa ospravedlnil za verbálny atak na moslimskú rodinu.

Smer, Hlas a Republika by mali väčšinu

Aj toto všetko napovedá o tom, že by Republika už mohla so Smerom spolupracovať.

„Ja si myslím, že tam sa črtá skutočná povolebná spolupráca. A to nielen s Republikou, ale aj Hlasom. Peter Pellegrini totiž vyhlásil, že spoluprácu vylučujú s OĽaNO a ĽSNS, no Republiku neuviedol,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Zároveň dodal, že súčasná komunikačná stratégia Smeru sa veľmi podobá tomu jazyku politiky, ktorý dnes predstavuje ĽSNS alebo strana Republika. V súčasnosti tento názor podporuje aj aktuálny odpor proti obrannej zmluve s USA. Počas búrlivej parlamentnej debaty sa zhodli v pléne, ale aj pred Národnou radou, kde prebehol protest. V dave sa totiž zlievali voliči Smeru, Republiky a ĽSNS.

Ďalším faktom, ktorý nahráva takémuto spojeniu, sú aj preferencie. Podľa posledného prieskumu od agentúry Focus by totiž mohli Smer, Hlas a Republika vytvoriť koalíciu so 77 poslancami.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti